Amelia - en to pt_PT translation catalogue (595 entries)

en: All
pt_PT: Tudo

en: All Locations
pt_PT: Todos os locais

en: Available
pt_PT: Disponível

en: Confirm
pt_PT: Confirmar

en: Discount (%)
pt_PT: Desconto (%)

en: Manage Badges
pt_PT: Gerenciar emblemas

en: Manage Employee Badges
pt_PT: Gerenciar crachás de funcionários

en: You don't have any employees here yet...
pt_PT: Ainda não tem nenhum funcionário...

en: Here you can enable/disable On-Site payments for this service
pt_PT: Aqui pode activar/desactivar On-Site os pagamentos para este serviço

en: You have disabled all available payment methods. This means that default payment method from general settings will be used.
pt_PT: Desactivou todos métodos de pagamento. Isto significa que o método de pagamento por defeito das definições gerais será utilizado.

en: Monthly
pt_PT: Mensalmente

en: Weekly
pt_PT: Semanalmente

en: Yearly
pt_PT: Anualmente

en: Schedule
pt_PT: Horário

en: Zoom Join Link (Participants)
pt_PT: Zoom Join Link (Participantes)

en: Unlimited
pt_PT: Ilimitado

en: Close
pt_PT: Fechar

en: The purchase code is invalid or it has expired
pt_PT: O código de compra encontra-se expirado

en: Add New Role
pt_PT: Adicionar Nova Função

en: Appointments
pt_PT: Marcações

en: Add/edit custom fields
pt_PT: Adicionar/editar campos personalizados

en: Dashboard
pt_PT: Painel

en: 1 day
pt_PT: 1 dia

en: 2 days
pt_PT: 2 dias

en: 4 days
pt_PT: 4 dias

en: 5 days
pt_PT: 5 dias

en: 6 days
pt_PT: 6 dias

en: Days Off Settings
pt_PT: Definições de Dias De Folga

en: Google Calendar Settings
pt_PT: Definições do Calendário Google

en: Category
pt_PT: Categoria

en: Event
pt_PT: Evento

en: Action
pt_PT: Acção

en: Label
pt_PT: Etiqueta

en: Appointment date and time
pt_PT: Data da Marcação

en: Booking date and time
pt_PT: Seleccionar data e hora

en: Event start date and time
pt_PT: Seleccionar data e hora

en: Number of events
pt_PT: Número Total de Pessoas

en: 3 months
pt_PT: 3 meses

en: 6 months
pt_PT: 6 meses

en: Name
pt_PT: Nome

en: Maximum number of events returned on one result page.<br/>It is recommended to use smaller number of returned<br/>events if your server performance is not so good.
pt_PT: Número máximo de eventos devolvidos numa página. É recomendado usar um número menor de eventos<br/>se o desempenho do seu servidor for baixo.

en: Number of packages
pt_PT: Soma dos Pagamentos

en: Allow customer to pay via Customers Panel
pt_PT: Permitir aos clientes ver os outros participantes

en: Customer will be redirected to this URL once the payment from the link is processed.
pt_PT: Os clientes serão redireccionados para este URL assim que confirmar a sua marcação.

en: settings
pt_PT: definições

en: Disabled
pt_PT: Desactivado

en: Time frame
pt_PT: Intervalo de tempo:

en: Select Category
pt_PT: Seleccionar Categoria

en: Select Employee
pt_PT: Seleccionar Funcionário

en: Select Location
pt_PT: Seleccionar Local

en: 2 Way Sync
pt_PT: Sincronização bi-direccional

en: View Working Hours & Days Off Settings
pt_PT: Ver Horário de trabalho & Folgas

en: View Google Calendar Settings
pt_PT: Ver Definições do Calendário Google

en: Please select action
pt_PT: Por favor seleccione a acção

en: 1 week
pt_PT: 1 semana

en: 2 weeks
pt_PT: 2 semanas

en: 3 weeks
pt_PT: 3 semanas

en: 4 weeks
pt_PT: 4 semanas

en: Working Hours & Days Off
pt_PT: Horário de trabalho & Folgas

en: Accepted
pt_PT: Aceite

en: After
pt_PT: Depois

en: Already have an account?
pt_PT: Já tem conta?

en: Amount:
pt_PT: Montante:

en: Before
pt_PT: Antes

en: This payment cannot be completed
pt_PT: Este pagamento não pode ser concluído

en: This payment cannot be completed and your account has not been charged
pt_PT: Este pagamento não pode ser concluído e a sua conta não foi debitada

en: Configure
pt_PT: Confirmar

en: Details Changed
pt_PT: Detalhes

en: Please enter a valid email address
pt_PT: Por favor introduza um endereço de e-mail válido

en: There are no SMS messages...
pt_PT: Não há mensagens SMS

en: Notification has not been saved
pt_PT: A notificação não foi guardada

en: Past event
pt_PT: Todos os eventos

en: Your password has been reset successfully
pt_PT: A sua palavra-passe foi reposta com sucesso

en: Unable to retrieve payments results
pt_PT: Impossível recuperar os resultados do pagamento

en: Payment ID
pt_PT: ID Pagamento

en: Payment ID:
pt_PT: ID PAgamento:

en: payments
pt_PT: pagamentos

en: Cancel Appointment Link
pt_PT: Link de Cancelamento de Marcação

en: Initial Date of the appointment
pt_PT: Total de Marcações

en: Initial Date & Time of the appointment
pt_PT: Isto irá alterar a hora da sua marcação. Deseja continuar?

en: Initial Start time of the appointment
pt_PT: Isto irá alterar a hora da sua marcação. Deseja continuar?

en: Initial End time of the appointment
pt_PT: Isto irá alterar a hora da sua marcação. Deseja continuar?

en: Payment link for PayPal
pt_PT: Histórico de Pagamentos

en: Payment link for Razorpay
pt_PT: Histórico de Pagamentos

en: Used Coupon
pt_PT: Cupão Utilizado

en: Customer Panel Access Link
pt_PT: Link de Acesso ao Painel de Cliente

en: Employee photo
pt_PT: Foto do funcionário

en: Initial Start time of the event
pt_PT: Local do evento

en: Initial End date of the event
pt_PT: Local do evento

en: Initial End time of the event
pt_PT: Local do evento

en: Group appointment details
pt_PT: # de marcações

en: Location address
pt_PT: Endereço do local

en: Location description
pt_PT: Descrição do local

en: Location name
pt_PT: Nome do local

en: Location phone
pt_PT: Telefone do local

en: Service or Event description
pt_PT: Descrição do Serviço ou Evento

en: Zoom Join Meeting (Participants) Link
pt_PT: Zoom Join Meeting (Participantes) Link

en: Account recovery email has been sent
pt_PT: E-mail de recuperação de conta enviado

en: Scheduled For
pt_PT: Agendado para

en: Your ID must include at least one letter
pt_PT: A sua identificação deve conter pelo menos uma letra

en: Sent
pt_PT: Enviado

en: Time
pt_PT: Hora

en: Undelivered
pt_PT: Não entregue

en: View Message
pt_PT: Ver Mensagem

en: Average Bookings
pt_PT: Marcações Médias

en: There are no appointments for today
pt_PT: Não há marcações para hoje

en: Today's appointments
pt_PT: Marcações de hoje

en: Add Break
pt_PT: Adicionar Intervalo

en: Company Working Hours Settings
pt_PT: Definições do Horário de Trabalho da Empresa

en: Employee Days off
pt_PT: Dias de Folga do Funcionário

en: Working Hours & Days Off Settings
pt_PT: Definições de Horário de trabalho & Folgas

en: Delete
pt_PT: Eliminar

en: Visible
pt_PT: Visível

en: Address
pt_PT: Endereço

en: Edit Location
pt_PT: Editar Local

en: Location Address
pt_PT: Endereço do Local

en: Location has been deleted
pt_PT: O local foi eliminado

en: Your Location is hidden
pt_PT: A sua localização está oculta

en: Location has been saved
pt_PT: O local foi guardado

en: Your Location is visible
pt_PT: A sua localização está visível

en: locations
pt_PT: locais

en: New Location
pt_PT: Novo local

en: You don't have any locations here yet...
pt_PT: Ainda não tem nenhuma localização

en: All Employees
pt_PT: Todos os funcionários

en: All Services
pt_PT: Todos os Serviços

en: Available Images
pt_PT: Imagens Disponíveis

en: Please enter extra price
pt_PT: Por favor introduza o preço extra

en: New Package Booking
pt_PT: Marcações Médias

en: You don't have any categories here yet...
pt_PT: Ainda não tem nenhuma categoria...

en: Notify the customer
pt_PT: Notificar o(s) cliente(s)

en: Book Appointment
pt_PT: Efectuar Marcação

en: Package Booking has been saved
pt_PT: O pagamento foi guardado

en: Allow customers to choose employee on the customer panel
pt_PT: Permitir aos clientes ver os outros participantes

en: Resource has been deleted
pt_PT: O serviço foi eliminado

en: Resource is hidden
pt_PT: A sua localização está oculta

en: Please enter the name of the resource
pt_PT: Por favor introduza o preço extra

en: Resource has not been deleted
pt_PT: O serviço foi eliminado

en: Resource has been saved
pt_PT: O serviço foi guardado

en: Search Resources...
pt_PT: Pesquisar Clientes...

en: View less
pt_PT: Ver Mensagem

en: View more
pt_PT: Ver Mais

en: Resource is visible
pt_PT: A sua localização está visível

en: Resources have been deleted
pt_PT: Os clientes não puderam ser eliminados

en: Resources have not been deleted
pt_PT: Os pagamentos não foram eliminados

en: Search for a Resource...
pt_PT: Pesquisar Locais...

en: Select Customer
pt_PT: Seleccionar Cliente(s)

en: Please select select at least one employee
pt_PT: Por favor seleccione pelo menos um funcionário

en: Service Details
pt_PT: Detalhes do Serviço

en: Handle recurring appointment payments
pt_PT: Gerir pagamentos recorrentes

en: Customers will have to pay for all appointments at once
pt_PT: Os clientes terão de pagar por todos os compromissos de uma vez

en: Total Number of Appointments
pt_PT: Total de Marcações

en: Update for all
pt_PT: Actualizar para todos

en: Add Employee
pt_PT: Adicionar Funcionário

en: Away
pt_PT: Ausente

en: Busy
pt_PT: Ocupado

en: Edit Employee
pt_PT: Editar Funcionário

en: Employee has been deleted
pt_PT: O funcionário foi eliminado

en: Employee is hidden
pt_PT: O funcionário está oculto

en: Employee can not be deleted because of the future appointment
pt_PT: O funcionário não pode ser eliminado devido a marcação existente

en: Search Employees...
pt_PT: Pesquisar Funcionários...

en: Employee is visible
pt_PT: O funcionário está visível

en: employees
pt_PT: funcionários

en: Employees could not be deleted because of the future appointment
pt_PT: Os funcionários não puderam ser eliminados devido às marcações existentes

en: Please select location
pt_PT: Por favor seleccione o local

en: Select specific location for this period.
pt_PT: Seleccionar local específico para este período.

en: Select specific location for each period.
pt_PT: Seleccionar local específico para cada período.

en: Customer can not be deleted because of the future booking
pt_PT: O cliente não pode ser eliminado devido à marcação existente

en: Customers could not be deleted because of the future bookings
pt_PT: Os clientes não puderam ser eliminados devido às marcações existentes

en: Note (Internal)
pt_PT: Nota (interna)

en: Your Coupon is hidden
pt_PT: O seu cupão está oculto

en: Coupon has been saved
pt_PT: O cupão foi guardado

en: Your Coupon is active
pt_PT: O seu cupão está activo

en: Search Coupons
pt_PT: Pesquisar cupões

en: To
pt_PT: Para

en: You don't have any coupons here yet
pt_PT: Ainda não tem nenhum cupão...

en: Select the packages for which the coupon can be used.
pt_PT: Seleccionar os serviços para os quais o cupão pode ser utilizado.

en: Pending
pt_PT: Pendente

en: Here you can set the number of approved bookings after which the customer will automatically receive the coupon in notification.<br/>Please note that the coupon placeholder needs to be set in the notification template in order for this to work.
pt_PT: Aqui pode definir o número de marcações aprovadas após as quais o cliente receberá automaticamente um cupão em notificação.<br/>Por favor lembre-se que o espaço reservado para o cupão deve ser definido no modelo de notificação para que funcione.

en: Select All Service
pt_PT: Seleccionar todos os serviços

en: Select All Packages
pt_PT: Seleccionar todos os serviços

en: Select the services for which the coupon can be used.
pt_PT: Seleccionar os serviços para os quais o cupão pode ser utilizado.

en: Usage Limit
pt_PT: Limite de Utilização

en: Used
pt_PT: Utilizado

en: Payment has not been deleted
pt_PT: O pagamento não foi eliminado

en: Payments have not been deleted
pt_PT: Os pagamentos não foram eliminados

en: Event Price
pt_PT: Preço do Evento

en: Appointment has not been deleted
pt_PT: A marcação não foi eliminada

en: Appointment have not been deleted
pt_PT: A marcação não foi eliminada

en: Assigned
pt_PT: Atribuído

en: Customer Phone
pt_PT: Telefone do Cliente

en: Customers
pt_PT: Clientes

en: You don't have any appointments here yet...
pt_PT: Ainda não tem nenhuma marcação...

en: There are no selected customers
pt_PT: Não há clientes seleccionados

en: Select customer, employee and service
pt_PT: Seleccionar cliente, funcionário e serviço

en: Select date and time
pt_PT: Seleccionar data e hora

en: Select customer and service
pt_PT: Seleccionar cliente e serviço

en: List of your appointments has changed. Take one more look and continue by clicking the Save button.
pt_PT: A lista das suas marcações foi alterada. Reveja e continue clicando no botão Guardar

en: Price
pt_PT: Preço

en: Please select at least one customer
pt_PT: Por favor seleccione pelo menos um cliente

en: Please select employee
pt_PT: Por favor seleccione o funcionário

en: Service Category
pt_PT: Categoria do Serviço

en: Select Payment Method for link
pt_PT: Método de Pagamento Por Defeito

en: Description
pt_PT: Descrição

en: Location:
pt_PT: Local:

en: How many times?
pt_PT: Quantas vezes?

en: Until when?
pt_PT: Até quando?

en: You don't have any events here yet...
pt_PT: Ainda não tem nenhum evento...

en: Update following
pt_PT: Seguimento de actualização

en: Cancel
pt_PT: Cancelar

en: Add Customer
pt_PT: Adicionar Cliente

en: Add Location
pt_PT: Adicionar Local

en: Add Service
pt_PT: Adicionar Serviço

en: All employees
pt_PT: Todos os funcionários

en: Appointment can't be moved because of employee break in the selected period
pt_PT: A marcação não pode ser movida devido ao período de descanso do funcionário

en: There is already an appointment for this employee in selected time period
pt_PT: Já existe uma marcação para este funcionário no horário seleccionado

en: Appointment can't be moved because the employee doesn't provide this service at the selected time
pt_PT: A marcação não pode ser movida o funcionário não desempena esta função

en: List
pt_PT: Lista

en: Month
pt_PT: Mês

en: Timeline
pt_PT: Linha de tempo

en: Today
pt_PT: Hoje

en: Week
pt_PT: Semana

en: Add Option
pt_PT: Adicionar Opção

en: All services
pt_PT: Todos os serviços

en: All events
pt_PT: Todos os eventos

en: Any Employee
pt_PT: Qualquer Funcionário

en: Continue
pt_PT: Continuar

en: Service
pt_PT: Serviço

en: Employee
pt_PT: Funcionário

en: Location
pt_PT: Local

en: Weeks
pt_PT: Semanas

en: Months
pt_PT: Meses

en: Until:
pt_PT: Até:

en: Time(s):
pt_PT: Horas:

en: Date
pt_PT: Data

en: Local Time:
pt_PT: Hora Local:

en: Payment Method:
pt_PT: Método de Pagamento:

en: Base Price:
pt_PT: Preço Base

en: Total Cost:
pt_PT: Custo Total

en: Back
pt_PT: Retroceder

en: Capacity
pt_PT: Capacidade

en: About this Event
pt_PT: Acerca deste Evento

en: Book this event
pt_PT: Marcar para este evento

en: Categories
pt_PT: Categorias

en: services
pt_PT: serviços

en: View More
pt_PT: Ver Mais

en: Package Badge
pt_PT: Marcações Médias

en: Category:
pt_PT: Categoria:

en: Capacity:
pt_PT: Capacidade

en: Thank you! Your booking is completed and now is pending confirmation.
pt_PT: Obrigado! A sua marcação está completa e aguarda confirmação.

en: Select Calendar
pt_PT: Seleccionar Calendário

en: Spots capacity
pt_PT: Capacidade

en: Event Day
pt_PT: Evento

en: Catalog
pt_PT: Catálogo

en: Yes
pt_PT: Sim

en: No
pt_PT: Não

en: Save
pt_PT: Guardar

en: Employees
pt_PT: Funcionários

en: Third
pt_PT: Terceiro

en: at
pt_PT: às

en: Extras Selection
pt_PT: Por favor seleccione a acção

en: Cancel Appointment
pt_PT: Cancelar Marcação

en: Cancel Event
pt_PT: Cancelar Evento

en: Cancel Package
pt_PT: Cancelado

en: Booked Appointments Preview
pt_PT: Efectuar Marcação

en: Location Input Field
pt_PT: Nome do local

en: Employee Input Field
pt_PT: Nota do funcionário

en: Heading
pt_PT: Pendente

en: Popup Heading
pt_PT: Pendente

en: Total Number of Packages
pt_PT: Soma dos Pagamentos

en: Employee Dialog
pt_PT: E-mail do funcionário

en: Book This Service
pt_PT: Marcar para este evento

en: Book This Package
pt_PT: Marcar para este evento

en: Package Category
pt_PT: Nova categoria

en: Package Duration
pt_PT: Duração

en: Package Capacity
pt_PT: Capacidade

en: Package Location
pt_PT: Novo local

en: Service Capacity
pt_PT: Categoria do Serviço

en: Service Location
pt_PT: Duração do serviço

en: Packages Block
pt_PT: Marcações Médias

en: Filter by Employee
pt_PT: Editar Funcionário

en: Filter by Location
pt_PT: Editar Local

en: Services
pt_PT: Serviços

en: View Employees
pt_PT: Funcionários

en: View More Packages
pt_PT: Ver Mais

en: View Less Packages
pt_PT: Ver Mensagem

en: Employee Price
pt_PT: Nota do funcionário

en: Calendar
pt_PT: Calendário

en: Customer
pt_PT: Cliente

en: Duration:
pt_PT: Duração:

en: Time slot is unavailable
pt_PT: O horário está indisponível

en: Appointment can't be rescheduled
pt_PT: A marcação não pode ser re-agendada

en: Appointment has been rescheduled
pt_PT: A marcação foi re-agendada

en: Appointment Canceled
pt_PT: Marcação Cancelada

en: You have already booked this appointment
pt_PT: Já efectuou esta marcação

en: Events
pt_PT: Eventos

en: New Password:
pt_PT: Nova Palavra-Passe

en: Re-type New Password:
pt_PT: Reintroduza a palavra-passe

en: Please enter new password
pt_PT: Por favor introduza a nova palavra-passe

en: Add Attendee
pt_PT: Adicionar participante

en: New Appointment
pt_PT: Nova Marcação

en: Search
pt_PT: Pesquisa

en: Amelia - Search view
pt_PT: Amelia - Vista de Pesquisa

en: Amelia - Customer Panel
pt_PT: Amelia - Painel de Cliente

en: Create Amelia Customers
pt_PT: Criar Cliente

en: Check this option if you want to create recurring appointments
pt_PT: Seleccione esta opção se quer criar marcações recorrentes

en: until
pt_PT: até

en: Add Coupon
pt_PT: Adicionar Cupão

en: and
pt_PT: e

en: Appointment
pt_PT: Marcação

en: Appointment Info
pt_PT: Informação da Marcação

en: Book
pt_PT: Marcar

en: An email with details of your booking has been sent to you.
pt_PT: Foi-lhe enviado um e-mail com os detalhes da sua marcação.

en: Client Time:
pt_PT: Hora do Cliente:

en: Closed
pt_PT: Fechado

en: Used coupon
pt_PT: Cupão utilizado

en: Unfortunately a server error occurred and your email was not sent.
pt_PT: Infelizmente ocorreu um erro de servidor e o seu e-mail não foi enviado.

en: example@mail.com
pt_PT: examplo@mail.pt

en: employee
pt_PT: funcionário

en: Event booking is unavailable
pt_PT: O horário está indisponível

en: Your card's security code is incomplete
pt_PT: O código de segurança do seu cartão está incompleto

en: Your card's expiration date is incomplete
pt_PT: A data de validade do seu cartão está incompleta

en: Your card number is incomplete
pt_PT: O número do seu cartão está incompleto

en: Your postal code is incomplete
pt_PT: O seu código postal está incompleto

en: Your card's expiration year is in the past
pt_PT: A data de validade do seu cartão está no passado

en: Your card number is invalid
pt_PT: O número do seu cartão é inválido

en: Sorry, there was an error processing your payment. Please try again later.
pt_PT: Desculpe, houve um erro no processamento do seu pagamento. Por favor tente mais tarde.

en: Sorry, there was an error creating a payment link. Please try again later.
pt_PT: Desculpe, houve um erro no processamento do seu pagamento. Por favor tente mais tarde.

en: Waiting for payment
pt_PT: Aguardando pagamento

en: Appointment is removed from the cart.
pt_PT: Marcação removida do carrinho.

en: Sorry, there was an error while adding booking to WooCommerce cart.
pt_PT: Desculpe, mas houve um erro a adicionar a marcação ao carrinho Woocommerce.

en: Appointment Date:
pt_PT: Data da Marcação:

en: Name Ascending
pt_PT: Nome Ascendente

en: Name Descending
pt_PT: Nome Descendente

en: Price Ascending
pt_PT: Preço Ascendente

en: Price Descending
pt_PT: Preço Descendente

en: Please refine your search criteria
pt_PT: Por favor refine os termos de pesquisa

en: Search...
pt_PT: Pesquisa...

en: Search Filters
pt_PT: Filtros de Pesquisa

en: Search Results
pt_PT: Resultados da Pesquisa

en: Time Range:
pt_PT: Intervalo de tempo:

en: to
pt_PT: para

en: Add extra
pt_PT: Adicionar extra

en: Any
pt_PT: Qualquer

en: Appointments from the first package expire on:
pt_PT: Notas da Marcação

en: Forgot Password?
pt_PT: Esqueceu-se da Palavra-Passe?

en: Add Date
pt_PT: Adicionar Data

en: Add Day Off
pt_PT: Adicionar Folga

en: Add Period
pt_PT: Adicionar Período

en: Add Special Day
pt_PT: Adicionar Dia Especial

en: To reschedule your appointment, select an available date time from the calendar, then click Confirm.
pt_PT: Para re-agendar a sua marcação, seleccione uma data disponível no calendário e clique Confirmar.

en: Appointment has been deleted
pt_PT: A marcação foi eliminada

en: Appointment has been saved
pt_PT: A sua marcação foi gravada

en: Approved
pt_PT: Aprovados

en: Assigned Services
pt_PT: Serviços Atribuídos

en: Canceled
pt_PT: Cancelado

en: Customer(s)
pt_PT: Cliente(s)

en: Indicates the number of new and returning customers<br/>for the selected date range.
pt_PT: Indica o número de clientes novos e recorrentes

en: Customize
pt_PT: Personalizar

en: Details
pt_PT: Detalhes

en: Duration
pt_PT: Duração

en: Edit
pt_PT: Editar

en: Error
pt_PT: Erro

en: Event Gallery:
pt_PT: Galeria de Eventos:

en: Time:
pt_PT: Hora:

en: Event has been saved
pt_PT: O evento foi guardado

en: Export
pt_PT: Exportar

en: General
pt_PT: Geral

en: Google Calendar
pt_PT: Calendário Google

en: Incorrect email or password
pt_PT: Endereço de e-mail ou palavra-passe incorrectos

en: 10min
pt_PT: 10m

en: There are no attendees yet...
pt_PT: Não há assistentes ainda...

en: Note
pt_PT: Nota

en: Notify the attendee(s)
pt_PT: Notificar o(s) cliente(s)

en: Notify the customer(s)
pt_PT: Notificar o(s) cliente(s)

en: Appointments in this package
pt_PT: Notas da Marcação

en: Payment
pt_PT: Pagamento

en: Pay
pt_PT: Pagamento

en: Payment Method
pt_PT: Método de Pagamento

en: Payments
pt_PT: Pagamentos

en: Select specific services for each period.
pt_PT: Seleccionar serviços específicos para cada período.

en: Please enter new password again
pt_PT: Por favor introduza novamente a nova palavra-passe

en: Customer will be redirected to this URL once he schedules the appointment.
pt_PT: Os clientes serão redireccionados para este URL assim que confirmar a sua marcação.

en: Save Special Day
pt_PT: Guardar Dia Especial

en: Select Customer(s)
pt_PT: Seleccionar Cliente(s)

en: Select Service Category
pt_PT: Seleccionar Categoria do Serviço

en: Please select service
pt_PT: Por favor seleccione o serviço

en: Service Price
pt_PT: Preço do Serviço

en: Settings
pt_PT: Definições

en: Special Days
pt_PT: Dias Especiais

en: Tomorrow
pt_PT: Amanhã

en: User Profile
pt_PT: Perfil do Utilizador

en: Friday
pt_PT: Sexta-Feira

en: Monday
pt_PT: Segunda-Feira

en: Saturday
pt_PT: Sábado

en: Sunday
pt_PT: Domingo

en: Thursday
pt_PT: Quinta-Feira

en: Tuesday
pt_PT: Terça-Feira

en: Wednesday
pt_PT: Quarta-Feira

en: Work Hours
pt_PT: Horas

en: Notification Language
pt_PT: Notificações

en: Please enter email
pt_PT: Por favor introduza o e-mail

en: Locations
pt_PT: Locais

en: Need Help
pt_PT: Precisa de Ajuda

en: There are no results...
pt_PT: Não há resultados...

en: You don't have any resources yet...
pt_PT: Ainda não tem nenhum serviço...

en: You don't have any services here yet...
pt_PT: Ainda não tem nenhum serviço...

en: Notification
pt_PT: Notificações

en: Payment Amount
pt_PT: Data de pagamento

en: View
pt_PT: Ver

en: Activate
pt_PT: Activar

en: Activation
pt_PT: Activação

en: After with space
pt_PT: Depois com espaço

en: Allow booking below minimum capacity
pt_PT: Permitir marcações acima da capacidade mínima

en: Configure their schedule
pt_PT: Configurar o seu horário

en: Configure their special days
pt_PT: Configure os seus dias especiais

en: Allow booking above maximum capacity
pt_PT: Permitir marcações acima da capacidade máxima

en: Allow customers to reschedule their own appointments
pt_PT: Permitir aos clientes re-agendar as suas marcações

en: Allow customers to delete their profile
pt_PT: Permitir ao clientes eliminar o seu perfil

en: Before with space
pt_PT: Antes com espaço

en: Unsuccessful Cancellation Redirect URL
pt_PT: URL de Redireccionamento de Insucesso Cancelamento

en: URL on which will user be redirected if appointment can't be canceled<br/>because of 'Minimum time required before canceling' value
pt_PT: URL para onde o utilizador será redireccionado se a marcação não puder ser cancelada<br/>devido ao valor do "Prazo mínimo para cancelamento de marcação"

en: Company
pt_PT: Empresa

en: Add Event's Attendees
pt_PT: Adicionar Eventos dos Participantes

en: Customer Panel Page URL
pt_PT: URL da Página de Painel de Cliente

en: All appointments will be scheduled with the<br/>status you choose here.
pt_PT: Todas as marcações serão agendadas de acordo com<br/>o estado escolhido.

en: Default Payment Method
pt_PT: Método de Pagamento Por Defeito

en: Enable Labels Settings
pt_PT: Activar Definições de Etiquetas

en: General Settings
pt_PT: Definições Gerais

en: Account ID
pt_PT: Montante

en: Limit appointments per customer
pt_PT: Preço da marcação

en: Insert Pending Appointments
pt_PT: Inserir Marcações Pendentes

en: Create Meetings For Pending Appointments
pt_PT: Criar Encontros para Compromissos Pendentes

en: Labels
pt_PT: Etiquetas

en: Labels Settings
pt_PT: Definições de Etiquetas

en: Notification Settings
pt_PT: Definições de Notificação

en: Notify the customer(s) by default
pt_PT: Notificar o(s) cliente(s) por defeito

en: Maximum Number Of Events Returned
pt_PT: Número Máximo de Eventos Devolvidos

en: Payments Settings
pt_PT: Definições de Pagamentos

en: Roles Settings
pt_PT: Definições de Funções

en: Allow customers to see other attendees
pt_PT: Permitir aos clientes ver os outros participantes

en: View Activation Settings
pt_PT: Ver Definições da Activação

en: View Company Settings
pt_PT: Ver Definições da Empresa

en: View General Settings
pt_PT: Ver Definições Gerais

en: View Integrations Settings
pt_PT: Ver Definições de Integrações

en: View Labels Settings
pt_PT: Ver Definições de Etiquetas

en: View Notifications Settings
pt_PT: Ver Definições de Notificações

en: View Payments Settings
pt_PT: Ver Definições de Pagamentos

en: View Roles Settings
pt_PT: Ver Definições de Funções

en: Balance:
pt_PT: Saldo:

en: Your balance has been recharged
pt_PT: O seu saldo foi recarregado

en: Appointment Approved
pt_PT: Marcação Aprovada

en: Appointment Follow Up
pt_PT: Seguimento da Marcação

en: Appointment Pending
pt_PT: Marcação Pendente

en: Appointment Rejected
pt_PT: Marcação Rejeitada

en: Appointment Rescheduled
pt_PT: Marcação Reagendada

en: Appointment Details Changed
pt_PT: Marcação Cancelada

en: Birthday Greeting
pt_PT: Saudação de Aniversário

en: Event Details Changed
pt_PT: Detalhes de Pagamento

en: Customize SMS
pt_PT: Personalizar SMS

en: Email Notifications
pt_PT: Notificações por E-mail

en: You have entered an incorrect email
pt_PT: Introduziu um endereço de e-mail incorrecto

en: You have entered an incorrect password
pt_PT: Introduziu uma palavra-passe errada

en: Notification has been saved
pt_PT: A notificação foi guardada

en: Notifications
pt_PT: Notificações

en: Payment History
pt_PT: Histórico de Pagamentos

en: Appointment notes
pt_PT: Notas da Marcação

en: Appointment price
pt_PT: Preço da marcação

en: Category name
pt_PT: Nome da categoria

en: Company address
pt_PT: Endereço da Empresa

en: Customer email
pt_PT: E-mail do cliente

en: Customer first name
pt_PT: Primeiro nome do cliente

en: Customer full name
pt_PT: Nome completo do cliente

en: Customer last name
pt_PT: Apelido do cliente

en: Customer note
pt_PT: Nota do cliente

en: Customer phone
pt_PT: Telefone do cliente

en: Employee email
pt_PT: E-mail do funcionário

en: Employee first name
pt_PT: Primeiro nome do funcionário

en: Employee full name
pt_PT: Nome completo do funcionário

en: Employee last name
pt_PT: Apelido do funcionário

en: Employee name, email & phone
pt_PT: Nome, e-mail & telefone do funcionário

en: Employee note
pt_PT: Nota do funcionário

en: Employee phone
pt_PT: Telefone do funcionário

en: Event price
pt_PT: Preço do evento

en: Service description
pt_PT: Descrição do serviço

en: Service duration
pt_PT: Duração do serviço

en: Service price
pt_PT: Preço do serviço

en: SMS Notifications
pt_PT: Notificações por SMS

en: To Customer
pt_PT: Para o Cliente

en: To Employee
pt_PT: Para o Funcionário

en: User:
pt_PT: Utilizador:

en: View pricing for:
pt_PT: Ver preço para:

en: View Profile
pt_PT: Ver Perfil

en: Enable WhatsApp Notifications
pt_PT: Notificações por E-mail

en: # of appointments
pt_PT: # de marcações

en: Sum of payments
pt_PT: Soma dos Pagamentos

en: # of Hours in appointment
pt_PT: # de horas em marcações

en: % of load
pt_PT: % de utilização

en: Approved Appointments
pt_PT: Marcações Aprovadas

en: Indicates the number of approved appointments<br/>for a chosen date range.
pt_PT: Indica o número de marcações aprovadas<br/>para um período escolhido.

en: Interests / Conversions
pt_PT: Visualizações / Marcações

en: New
pt_PT: Novos

en: You don't have any upcoming appointments yet
pt_PT: Não tem eventos próximos

en: Pending Appointments
pt_PT: Marcações Pendentes

en: Percentage of Load
pt_PT: Percentagem de Utilização

en: Returning
pt_PT: Recorrente

en: Revenue
pt_PT: Receitas

en: Views
pt_PT: Vistas

en: Hello
pt_PT: Olá

en: You have
pt_PT: Tem

en: for today
pt_PT: para hoje

en: Upcoming appointments
pt_PT: Próximas marcações

en: Search Locations...
pt_PT: Pesquisar Locais...

en: Add Category
pt_PT: Adicionar Categoria

en: Add Extra
pt_PT: Adicionar Extra

en: Add Image
pt_PT: Adicionar Imagem

en: Add Resource
pt_PT: Adicionar Serviço

en: Category has been saved
pt_PT: A categoria foi guardada

en: Gallery
pt_PT: Galeria

en: New Category
pt_PT: Nova categoria

en: Please select duration
pt_PT: Por favor seleccione a duração

en: Please select category
pt_PT: Por favor seleccione a categoria

en: Service has been deleted
pt_PT: O serviço foi eliminado

en: Service has been saved
pt_PT: O serviço foi guardado

en: Services positions has been saved
pt_PT: As posições dos serviços foram guardadas

en: Sort Services:
pt_PT: Ordenar Serviços:

en: Employee has been saved
pt_PT: O funcionário foi guardado

en: Customer has been deleted
pt_PT: O cliente foi eliminado

en: Customer has been saved
pt_PT: O cliente foi guardado

en: Customers have been deleted
pt_PT: Os clientes não puderam ser eliminados

en: customers
pt_PT: clientes

en: Search Customers...
pt_PT: Pesquisar Clientes...

en: You don't have any customers here yet...
pt_PT: Ainda não tem nenhum cliente...

en: Total Appointments
pt_PT: Total de Marcações

en: Amount
pt_PT: Montante

en: Customer Email
pt_PT: E-mail do Cliente

en: Employee Email
pt_PT: E-mail do Funcionário

en: You don't have any payments here yet
pt_PT: Ainda não tem nenhum pagamento...

en: Payment date
pt_PT: Data de pagamento

en: Appointment Date
pt_PT: Data da Marcação

en: Enter new payment amount
pt_PT: Introduza um novo montante de pagamento

en: Finance
pt_PT: Finanças

en: Payment has been deleted
pt_PT: O pagamento foi eliminado

en: Payment Details
pt_PT: Detalhes de Pagamento

en: Payment has been saved
pt_PT: O pagamento foi guardado

en: Payments have been deleted
pt_PT: Os pagamentos foram eliminados

en: Appointments have been deleted
pt_PT: As marcações foram eliminadas.

en: Search for Customers, Employees, Services...
pt_PT: Pesquisar por Clientes, Funcionários, Serviços

en: Assigned to
pt_PT: Atribuído a

en: Create Customer
pt_PT: Criar Cliente

en: Appointment can't be canceled
pt_PT: A marcação não pode ser cancelada

en: Search Events...
pt_PT: Pesquisar Eventos...

en: This will change the time of the appointment. Continue?
pt_PT: Isto irá alterar a hora da sua marcação. Deseja continuar?

en: Appointment can't be moved in past time period
pt_PT: A marcação não pode passar para um período passado

en: Appointment can't be moved out of employee working hours
pt_PT: A marcação não pode ser movida para um período fora do horário dos funcionários

en: Add Custom Field
pt_PT: Adicionar Campo Personalizado

en: No, Cancel
pt_PT: Cancelar

en: You don't have any custom fields here yet...
pt_PT: Ainda não tem nenhum campo personalizado...

en: Pick date & time
pt_PT: Seleccione data & hora

en: Error Color
pt_PT: Erro

en: Attachment
pt_PT: Anexo

en: Service Badge
pt_PT: Serviço

en: Add to Calendar
pt_PT: Adicionar ao Calendário

en: Customer Information
pt_PT: Nota do cliente

en: Payment Summary
pt_PT: Histórico de Pagamentos

en: Section
pt_PT: Acção

en: View All
pt_PT: Ver

en: Set up categories cards
pt_PT: Mostrar todas as categorias

en: Services Overview
pt_PT: Preço do serviço

en: Set up Services view
pt_PT: Ordenar Serviços:

en: Set up Service detailed view
pt_PT: Detalhes do Serviço

en: Total Number of Services
pt_PT: Total de Marcações

en: Main Category Button
pt_PT: Nome da categoria

en: Categories Sidebar
pt_PT: Categorias

en: Service Duration
pt_PT: Duração do serviço

en: About Service
pt_PT: Adicionar Serviço

en: “Search” option
pt_PT: Pesquisar cupões

en: Book Now
pt_PT: Marcar

en: View all photos
pt_PT: Mostrar todos os locais

en: Support Heading:
pt_PT: Pendente

en: Company Phone:
pt_PT: Empresa

en: Company Email:
pt_PT: Empresa

en: Show all categories
pt_PT: Mostrar todas as categorias

en: Show all locations
pt_PT: Mostrar todos os locais

en: Show all services
pt_PT: Mostrar todos os serviços

en: Show all packages
pt_PT: Mostrar todas as categorias

en: Show catalog of all categories
pt_PT: Mostrar o catálogo de todas as categorias

en: Show specific category
pt_PT: Mostrar categoria específica

en: Show specific service
pt_PT: Mostrar serviço específico

en: Catalog Booking
pt_PT: Marcações Médias

en: AM - Catalog Booking
pt_PT: Marcações Médias

en: Amelia - Catalog Booking
pt_PT: Marcações Médias

en: Price:
pt_PT: Preço

en: service
pt_PT: serviço

en: Pick date & time:
pt_PT: Seleccione data & hora:

en: Please select
pt_PT: Por favor seleccione
