Plugins - Smash Balloon Social Photo Feed - Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (639 entries)

en: Next message
fr: Message suivant

en: Previous message
fr: Message précédent

en: Dismiss this message
fr: Ignorer ce message

en: Upgrade to Pro
fr: Mettre à niveau vers Pro

en: You already have all of our free plugins. Awesome!
fr: Vous avez déjà toutes nos extensions gratuites. Génial !

en: Free
fr: Gratuit

en: Price:
fr: Prix :

en: More Social Feeds
fr: Plus de flux sociaux

en: Add an Instagram feed now
fr: Ajouter un flux Instagram maintenant

en: SEO friendly
fr: Optimisé pour le référencement

en: Completely customizable
fr: Totalement personnalisable

en: Optimized for speed
fr: Optimisé pour la vitesse

en: Super simple to set up
fr: Super simple à régler

en: Increase social engagement
fr: Augmenter l’engagement social

en: Save time
fr: Gagner du temps

en: Did you know, you can also use this Instagram Feed plugin to easily add Instagram content on your website?
fr: Saviez-vous que vous pouvez également utiliser cette extension de flux Instagram pour ajouter facilement du contenu Instagram sur votre site web ?

en: Connect to Facebook and Recheck Access Token
fr: Connectez-vous à Facebook et revérifiez le jeton d’accès

en: Try Again
fr: Réessayer

en: How to Create a Facebook Page
fr: Comment créer une page Facebook

en: Heads up!
fr: Attention !

en: Disable
fr: Désactiver

en: Enable Instagram oEmbeds
fr: Activer Instagram oEmbeds

en: There was a problem with the access token that was retrieved.
fr: Il y a eu un problème avec le jeton d’accès qui a été récupéré.

en: Just click the button below and we'll do the rest.
fr: Il suffit de cliquer sur le bouton ci-dessous et nous ferons le reste.

en: You can use the Instagram Feed plugin to power your Instagram oEmbeds, both old and new.
fr: Vous pouvez utiliser l’extension Instagram Feed pour alimenter vos oEmbeds Instagram, qu’ils soient anciens ou nouveaux.

en: Social Wall
fr: Mur social

en: YouTube Feed
fr: Flux YouTube

en: Twitter Feed
fr: Flux Twitter

en: Facebook Feed
fr: Flux Facebook

en: An error occurred when trying to delete your oEmbed token.
fr: Une erreur s’est produite lors de la tentative de suppression de votre jeton oEmbed.

en: Instagram oEmbeds will no longer be handled by Instagram Feed.
fr: Les oEmbeds Instagram ne seront plus traités par Instagram Feed.

en: To prevent your account expiring every 60 days %sswitch your account to be public%s. For more information and to refresh your account, click here to visit the %sInstagram Feed settings page%s on your website.
fr: Pour éviter que votre compte n’expire tous les 60 jours, %svotre compte doit être public%s. Pour plus d’information et pour actualiser votre compte, cliquez ici pour visiter la page des réglages d’%sInstagram Feed%s sur votre site web.

en: As your Instagram account is set to be "Private", Instagram requires that you reauthenticate your account every 60 days. This a courtesy email to let you know that you need to take action to allow the Instagram feed on your website to continue updating. If you don't refresh your account, then a backup cache will be displayed instead.
fr: Comme votre compte Instagram est en mode « privé », Instagram exige que vous ré-authentifiez votre compte tous les 60 jours. Cet e-mail de courtoisie vous informe que vous devez prendre les mesures pour autoriser Instagram Feed de votre site web de continuer à se mettre à jour. Si vous n’actualisez pas votre compte, un cache de sauvegarde sera affiché à la place.

en: Access Token Refresh Needed
fr: Il est nécessaire d’actualiser le jeton d’accès.

en: Your Private Instagram Feed Account Needs to be Reauthenticated
fr: Votre compte Instagram Feed privé nécessite d’être ré-authentifié.

en: This account is a "private" account on Instagram. It needs to be manually reconnected every 60 days. %sChange this account to be "public"%s to have access tokens that are automatically refreshed.
fr: Ce compte est un compte Instagram « privé ». Il nécessite d‘être reconnecté manuellement tous les 60 jours. %sModifiez votre compte pour le rendre public%s afin d‘avoir des jetons d‘accès qui soient automatiquement actualisés.

en: Refresh now
fr: Actualiser maintenant

en: Access Token Expired
fr: Jeton d‘accès expiré

en: Expires in %s days
fr: Exprire dans %s jours

en: Error: Private Instagram Account.
fr: Erreur : compte Instagram privé.

en: It looks like your Instagram account is private. Instagram requires private accounts to be reauthenticated every 60 days. Refresh your account to allow it to continue updating, or %smake your Instagram account public%s.
fr: Il semble que votre compte Instagram soit privé. Instagram exige que les comptes privés soient ré-authentifiés tous les 60 jours. Actualisez votre compte pour l‘autoriser à se mettre à jour, %srendez votre compte Instagram public%s.

en: It looks like JavaScript is not working on this page. Some features may not work fully. Visit %sthis page%s for help resolving this issue.
fr: Il semble que JavaScript ne fonctionne sur cette page. Certaines fonctionnalités peuvent ne pas fonctionner pleinement. Visitez %scette page%s pour obtenir de l‘aide pour résoudre ce problème.

en: To display multiple feed types in a single feed, use %s in your shortcode and then add the user name or hashtag for each feed into the shortcode, like so: %s. This will combine a user feed and a hashtag feed into the same feed.
fr: Pour afficher plusieurs types de flux dans un flux unique, utilisez %s dans votre code court puis ajouter le nom d‘utilisateur pour chaque flux dans le code court, ainsi : %s. Cela permettra de combiner un flux utilisateur et un flux hashtag dans le même flux.

en: Load More
fr: Charger plus

en: Once Weekly
fr: Une fois par semaine

en: Instagram Feed will record information and statistics about your site in order for the team at Smash Balloon to learn more about how our plugins are used. The plugin will never collect any sensitive information like access tokens, email addresses, or user information.
fr: Instagram Feed enregistrera des informations et des statistiques à propos de votre site, afin que l’équipe de Smash Balloon en sache d’avantage sur la façon dont est utilisée l’extension. L’extension ne collectera jamais aucune information sensible, comme les jetons d’accès, les adresses e-mails ou information sur l’utilisateur.

en: What is usage tracking?
fr: Qu’est-ce que le suivi d’utilisation ?

en: Enable Usage Tracking
fr: Activer le suivi d’utilisation

en: Changing the password, updating privacy settings, or removing page admins for the related Facebook page may require %smanually reauthorizing our app%s to reconnect an account.
fr: La modification du mot de passe, la mise à jour des réglages de confidentialité ou la suppression des administrateurs de page pour la page Facebook associée peut nécessiter une nouvelle autorisation %s de notre application %s pour se reconnecter.

en: No, thanks
fr: Non merci

en: Yes, I'd like to help
fr: Oui, j’aimerais vous aider

en: More information
fr: Plus d’informations

en: Understanding how you are using the plugin allows us to further improve it. Opt-in below to agree to send a weekly report of plugin usage data.
fr: Comprendre comment vous utilisez l’extension nous permet de l’améliorer encore. Inscrivez-vous ci-dessous pour accepter d’envoyer un rapport hebdomadaire sur les données d’utilisation des extensions.

en: Help us improve the Instagram Feed plugin
fr: Aidez-nous à améliorer l’extension Instagram Feed

en: <a href="https://smashballoon.com/instagram-feed-faq/customization/?utm_campaign=instagram-free&utm_source=support&utm_medium=customizing" target="_blank">Customizing your Feed</a>
fr: <a href="https://smashballoon.com/instagram-feed-faq/customization/?utm_campaign=instagram-free&utm_source=support&utm_medium=customizing" target="_blank">Personnalisez votre flux</a>

en: <a href="https://smashballoon.com/display-multiple-instagram-feeds/?utm_campaign=instagram-free&utm_source=support&utm_medium=multiple" target="_blank">Displaying multiple feeds</a>
fr: <a href="https://smashballoon.com/display-multiple-instagram-feeds/?utm_campaign=instagram-free&utm_source=support&utm_medium=multiple" target="_blank">Affichez plusieurs flux</a>

en: <a href="https://smashballoon.com/instagram-feed/free?utm_campaign=instagram-free&utm_source=support&utm_medium=installation" target="_blank">Installation and Configuration</a>
fr: <a href="https://smashballoon.com/instagram-feed/free?utm_campaign=instagram-free&utm_source=support&utm_medium=installation" target="_blank">Installation et configuration</a>

en: <a href="https://smashballoon.com/my-instagram-access-token-keep-expiring/?utm_campaign=instagram-free&utm_source=support&utm_medium=faqsexpiring" target="_blank">My Access Token Keeps Expiring</a>
fr: <a href="https://smashballoon.com/my-instagram-access-token-keep-expiring/?utm_campaign=instagram-free&utm_source=support&utm_medium=faqsexpiring" target="_blank">Mon jeton d’accès continue d’expirer</a>

en: <a href="https://smashballoon.com/my-photos-wont-load/?utm_campaign=instagram-free&utm_source=support&utm_medium=faqsnophotos" target="_blank">My Instagram Feed Won't Load</a>
fr: <a href="https://smashballoon.com/my-photos-wont-load/?utm_campaign=instagram-free&utm_source=support&utm_medium=faqsnophotos" target="_blank">Mon flux Instagram ne se charge pas</a>

en: Need help setting up the plugin? Check out our <a href="https://smashballoon.com/instagram-feed/free/?utm_campaign=instagram-free&utm_source=display&utm_medium=supportsetup" target="_blank">setup directions</a>
fr: Vous avez besoin d’aide pour configurer l’extension ? Découvrez nos <a href="https://smashballoon.com/instagram-feed/free/?utm_campaign=instagram-free&utm_source=display&utm_medium=supportsetup" target="_blank">instructions de configuration</a>

en: Need help setting up the plugin? Check out our <a href="https://smashballoon.com/instagram-feed/free/?utm_campaign=instagram-free&utm_source=settings&utm_medium=display" target="_blank">setup directions</a>
fr: Vous avez besoin d’aide pour configurer l’extension ? Découvrez nos <a href="https://smashballoon.com/instagram-feed/free/?utm_campaign=instagram-free&utm_source=settings&utm_medium=display" target="_blank">instructions de configuration</a>

en: Need help setting up the plugin? Check out our <a href="https://smashballoon.com/instagram-feed/free/?utm_campaign=instagram-free&utm_source=supportpage&utm_medium=setupdirections" target="_blank">setup directions</a>
fr: Besoin d’aide pour installer l’extension ? Consultez nos <a href="https://smashballoon.com/instagram-feed/free/?utm_campaign=instagram-free&utm_source=supportpage&utm_medium=setupdirections" target="_blank">instructions de configuration</a>

en: Please note: this is only available in the <a href="https://smashballoon.com/instagram-feed/?utm_campaign=instagram-free&utm_source=settings&utm_medium=multipletypes" target="_blank">Pro version</a>
fr: Veuillez noter : cela est uniquement disponible avec la <a href="https://smashballoon.com/instagram-feed/?utm_campaign=instagram-free&utm_source=settings&utm_medium=multipletypes" target="_blank">version Pro</a>

en: %sLog in and disable these emails%s
fr: %sConnectez-vous et désactivez ces e-mails%s

en: Sent from %s
fr: Envoyé de %s

note: translators: %s - link to a site.
en: This is a courtesy email sent from the Smash Balloon Instagram Feed plugin on your website to alert you when there is an issue with one of your Instagram feeds.
fr: Ceci est un e-mail de courtoisie envoyé depuis l’extension Smash Balloon Instagram Feed sur votre site web, pour vous alerter en cas de problème avec l’un de vos flux Instagram.

en: Learn More
fr: En savoir plus

en: Twitter testimonials are one of the best ways to add verifiable social proof to your website. They add credibility to your brand, product, or service by displaying reviews from real people to your site, helping to convert more visitors into customers. Our free Custom Twitter Feeds plugin makes displaying Tweets on your website a breeze.
fr: Les témoignages sur Twitter sont l’un des meilleurs moyens d’ajouter une preuve sociale vérifiable à votre site web. Ils ajoutent de la crédibilité à votre marque, votre produit ou votre service en affichant des commentaires de personnes réelles sur votre site, ce qui contribue à convertir davantage de visiteurs en clients. Grâce à notre extension gratuite "Custom Twitter Feeds", l’affichage de tweets sur votre site web est un jeu d’enfant.

en: Adding Social Proof with Twitter Feeds
fr: Ajout d’une preuve sociale avec les flux Twitter

en: Have a Facebook Page or Group? Easily embed a feed of posts into your website, delivering fresh content automatically to your site from Facebook. Posts, Photos, Events, Videos, Albums, Reviews, and more!
fr: Vous avez une page ou un groupe Facebook ? Embarquez facilement un flux de publications à votre site web, en fournissant automatiquement du contenu nouveau à votre site depuis Facebook. Publications, photos, évènements, vidéos, albums, critiques, et plus encore !

en: Display Facebook Pages and Groups
fr: Afficher les pages et les groupes Facebook

en: You can automatically feed live YouTube videos to your website using our Feeds For YouTube Pro plugin. It takes all the hassle out of publishing live videos to your site by automating the process.
fr: Vous pouvez alimenter automatiquement votre site web avec des vidéos YouTube en direct grâce à notre extension Feeds For YouTube Pro. Il permet d’automatiser le processus de publication de vidéos en direct sur votre site.

en: Automated YouTube Live Streaming
fr: Flux vidéo YouTube automatisé en direct

en: Control exactly which posts show up in your feed by using the Visual Moderation Mode feature to pick and choose what to display. Remove specific posts or create a whitelist of approved content using Instagram Feed Pro.
fr: Contrôlez exactement les publications qui s’affichent dans le flux en utilisant la fonctionnalité « Mode de modération visuelle » pour sélectionner et choisir ce que qu’il faut afficher. Supprimer des publications spécifiques ou créer une liste blanche de contenu approuvé avec Instagram Feed Pro.

en: Moderate your Feed Content
fr: Modérez le contenu de votre flux

en: Feature specific Instagram posts in your feeds by using the Highlight layout to feature specific posts, either by using their ID or a hashtag in their caption. Also create rotating carousels of your photos and videos to best utilize the space on your site. These layouts and more are available in our Pro version.
fr: Présenter des publications Instagram spécifiques dans les flux en utilisant la mise en surbrillance pour présenter des publications spécifiques, soit en utilisant leur ID ou un hashtag dans leur légende. Créer également des carrousels de vos photos et vidéos pour utiliser au mieux l’espace du site. Ces mises en page et plus sont disponibles dans notre version PRO.

en: Highlight Your Posts and Create Carousels
fr: Mettez en avant vos publications et créez des carrousels

en: You've done the hard work of getting a visitor onto your site, now keep them there by displaying your Instagram content inside a pop-up lightbox, rather than sending your visitors away to Instagram.  Learn more about the Instagram Feed Pro lightbox feature.
fr: Vous avez fait un gros travail pour attirer un visiteur sur votre site, maintenant, gardez-le là en affichant votre contenu Instagram dans une visionneuse, plutôt que d’envoyer vos visiteurs sur Instagram. En savoir plus sur la fonctionnalité visionneuse d’Instagram Feed Pro.

en: Keep Visitors on Your Site
fr: Garder les visiteurs sur votre site

en: You can use hashtags on Instagram for so many things; targeted promotions, engaging with your audience, running contests, or just for categorizing posts. Learn more about how you can display Instagram hashtag feeds on your website using the Instagram Feed Pro plugin.
fr: Vous pouvez utiliser des hashtags sur Instagram pour tant de choses : promotions ciblées, interagir avec votre public, organiser des concours ou tout simplement pour classer les publications. Découvrez comment afficher les flux de hashtag Instagram sur votre site Web avec l’extension Instagram Feed PRO.

en: Get the Most out of Hashtags
fr: Tirer le meilleur parti des hashtags

en: Directions on how to resolve this issue
fr: Comment résoudre ce problème

en: This is caused by an issue with your Instagram account connecting to the Instagram API. For information on the exact issue and directions on how to resolve it, please visit the %sInstagram Feed settings page%s on your website.
fr: Cela est dû à un problème de connexion de votre compte Instagram à l‘API Instagram. Pour obtenir des informations sur le problème exact et des instructions sur la manière de le résoudre, veuillez consulter la page %sde réglages Instagram Feed%s de votre site web.

en: An Instagram feed on your website is currently unable to connect to Instagram to retrieve new posts. Don't worry, your feed is still being displayed using a cached version, but is no longer able to display new posts.
fr: Un flux Instagram sur votre site Web n’est actuellement pas en mesure de se connecter à Instagram pour récupérer de nouveaux messages. Ne vous inquiétez pas, votre flux est toujours affiché à l’aide d’une version mise en cache, mais n’est plus en mesure d’afficher de nouvelles publications.

en: There's an Issue with an Instagram Feed on Your Website
fr: Il y a un problème avec un flux Instagram sur votre site web

en: Instagram Feed Report for %s
fr: Rapport Instagram Feed pour %s

note: Translators: %s is the link to the article where more details about critical are listed.
en: An issue is preventing your Instagram Feeds from updating. %1$sResolve this issue%2$s.
fr: Un problème empêche les mises à jour de vos flux Instagram. %1$sRésoudre ce problème%2$s.

en: Instagram Feed Critical Issue
fr: Problème critique du flux Instagram

en: Apply Changes
fr: Appliquer les modifications

en: Shortcode Settings
fr: Réglages des codes courts

en: Add Settings
fr: Ajouter des réglages

en: A critical issue has been detected with your Instagram Feed. Visit the %sInstagram Feed settings page%s to fix the issue.
fr: Un problème critique a été détecté avec votre fil Instagram. Visitez la page de %sréglages de flux d’instagrammes de %s pour résoudre le problème.

en: Your Instagram Feed is experiencing an error.
fr: Votre flux Instagram rencontre une erreur.

en: No critical errors have been detected.
fr: Aucune erreur critique n’a été détectée.

en: Instagram Feed has no critical errors
fr: Le flux Instagram ne contient aucune erreur critique

en: Instagram Feed Errors
fr: Erreurs de flux Instagram

en: Addon installed.
fr: Module installé.

en: Plugin installed.
fr: Extension installée.

en: Addon installed & activated.
fr: Module installé et activé.

en: Plugin installed & activated.
fr: Extension installée et activée.

en: Could not activate addon. Please activate from the Plugins page.
fr: Impossible d’activer l’extension. Veuillez l’activer depuis la page des extensions.

en: Addon activated.
fr: Module activé.

en: Plugin activated.
fr: Extension activée.

en: Could not deactivate the addon. Please deactivate from the Plugins page.
fr: Impossible de désactiver l’extension. Veuillez la désactiver depuis la page des extensions.

en: Addon deactivated.
fr: Module désactivé.

en: Plugin deactivated.
fr: Extension désactivée.

en: View Feed and Retry
fr: Afficher le flux et réessayer

en: Instagram Feed is encountering an error and your feeds may not be updating due to the following reasons:
fr: Le flux Instagram rencontre une erreur et vos flux ne sont peut-être pas mis à jour pour les raisons suivantes :

en: needs to be installed and activated to import its forms. Would you like us to install and activate it for you?
fr: doit être installé et activé pour importer ses formulaires. Voulez-vous que nous l’installions et l’activions pour vous ?

en: Install and Activate
fr: Installer et activer

en: Oops!
fr: Oups !

en: Almost Done
fr: Presque terminé

en: Close
fr: Fermer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Searching Addons
fr: Recherche de modules

en: Could not install a plugin. Please download from WordPress.org and install manually.
fr: Impossible d’installer l’extension. Veuillez la télécharger depuis wordpress.org et l’installer manuellement.

en: Could not install addon. Please download from wpforms.com and install manually.
fr: Impossible d’installer l’extension. Veuillez la télécharger depuis wpforms.com et l’installer manuellement.

en: Install Addon
fr: Installer une extension

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: Unlimited Sites
fr: Sites illimités

en: 5 Sites
fr: 5 sites

en: 3 Sites
fr: 3 sites

en: 1 Site
fr: 1 site

en: Premium Support
fr: Support Premium

en: Priority support
fr: Support prioritaire

en: Standard Support
fr: Support standard

en: Limited support
fr: Support limité

en: Filter by word or hashtag
fr: Filtrer par mot ou hashtag

en: Email Marketing Addons included
fr: Modules d‘e-mail marketing inclus

en: Custom Captcha Addon included
fr: Addon captcha personnalisé inclus

en: Allow your posts to link to a URL in the caption or view in a lightbox
fr: Autorisez vos publications à créer un lien vers une URL dans la légende ou à afficher dans une visionneuse

en: Multi-page Forms, File Upload Forms, Multiple Form Notifications, Conditional Form Confirmation
fr: Formulaires multipages, formulaires de téléchargement de fichiers, notifications de formulaires multiples, confirmation de formulaire conditionnel

en: Limited Advanced Features
fr: Fonctionnalités avancées limitées

en: Posts link to the same post on Instagram
fr: Lien de publications vers la même publication Instagram

en: Standard, centered, or boxed header that includes follower and post counts
fr: En-tête standard, centré ou encadré qui comprend le nombre d’abonnés et de publications.

en: Standard or centered header
fr: En-tête standard ou centré

en: Visual moderation system for removing posts or creating a "white list" of selected posts
fr: Système de modération visuelle pour supprimer les publications ou créer une « liste blanche » de publications sélectionnées.

en: Display your latest Instagram story in a pop-up lightbox
fr: Affichez votre dernière story Instagram dans une visionneuse

en: Constant Contact, Mailchimp, AWeber, GetResponse, Campaign Monitor, and Drip
fr: Contact constant, MailChimp, AWeber, GetResponse, moniteur de campagne et Drip

en: 6 Email Marketing Integrations
fr: 6 intégrations d’e-mail marketing

en: Constant Contact only
fr: Contact constant uniquement

en: Limited Marketing Integration
fr: Sélectionner votre intégration marketing

en: Not available
fr: Non disponible

en: Thumbnails, dates, caption, comments, like counts, and comment counts.
fr: Miniatures, dates, légende, commentaires, comme le nombre et le nombre de commentaires.

en: Basic Form Templates
fr: Modèles de formulaire basique.

en: Images and link only
fr: Images et lien uniquement

en: Display images, swipe through carousel posts, and play videos in a pop-up lightbox
fr: Affichez des images, parcourez les publications du carrousel et lisez des vidéos dans une visionneuse

en: Powerful Form Logic for Building Smart Forms
fr: Logique de formulaire puissante pour la création de formulaires intelligents

en: Image, carousel, and video thumbnails
fr: Image, carrousel et miniatures vidéo

en: Grid, highlight, masonry, and carousel layouts
fr: Dispositions en grille, mise en avant, maçonnerie ou carrousel.

en: Address, Phone, Website URL, Date/Time, Password, File Upload, HTML, Pagebreaks, Section Dividers, Ratings, and Hidden Field
fr: Adresse, téléphone, URL du site Web, date/heure, mot de passe, téléchargement de fichiers, HTML, sauts de page, séparateurs de section, cotes et champ masqué

en: Access to all Standard and Fancy Fields
fr: Accès à tous les champs standard et fantaisie

en: Grid layout only
fr: Mise en page en grille uniquement

en: User, hashtag, and tagged feeds
fr: Flux utilisateur, de hashtag ou d’étiquette

en: Complete Entry Management inside WordPress
fr: Gestion d’entrée complète à l’intérieur de WordPress

en: User, Hashtag, and Tagged Feeds
fr: Flux utilisateur, de hashtag ou d’étiquette

en: User feeds only
fr: Flux utilisateur uniquement

en: Out-of-the-box SEO for WordPress. Features like XML Sitemaps, SEO for custom post types, SEO for blogs or business sites, SEO for ecommerce sites, and much more. More than 50 million downloads since 2007.
fr: SEO prêt à l’emploi pour WordPress. Des fonctionnalités telles que les plans de site XML, le référencement pour les types de publication personnalisées, le référencement pour les blogs ou les sites commerciaux, le référencement pour les sites de e-commerce et bien plus encore. Plus de 50 millions de téléchargements depuis 2007.

en: All In One SEO Pack
fr: Pack All In One SEO

en: RafflePress Pro
fr: RafflePress PRO

en: Turn your visitors into brand ambassadors! Easily grow your email list, website traffic, and social media followers with powerful viral giveaways & contests.
fr: Transformez vos visiteurs en ambassadeurs de la marque ! Développez facilement votre liste de diffusion, le trafic de votre site Web et vos abonnés sur les réseaux sociaux grâce à de puissants concours et concours viraux.

en: WP Mail SMTP Pro
fr: WP Mail SMTP PRO

en: Make sure your website's emails reach the inbox. Our goal is to make email deliverability easy and reliable. Trusted by over 1 million websites.
fr: Assurez-vous que les e-mails de votre site Web atteignent la boîte de réception. Notre objectif est de rendre la délivrabilité des e-mails facile et fiable. Reconnu par plus d’un million de sites Web.

en: Our high-converting optin forms like Exit-Intent® popups, Fullscreen Welcome Mats, and Scroll boxes help you dramatically boost conversions and get more email subscribers.
fr: Nos formulaires d’opt-in à haut taux de conversion comme les fenêtres surgissantes Exit-Intent®, des écrans d’accueil pleine page et des encarts à défilement, vous aident à améliorer vos conversions et obtenir plus d’abonnés aux e-mail.

en: MonsterInsights makes it “effortless” to properly connect your WordPress site with Google Analytics, so you can start making data-driven decisions to grow your business.
fr: MonsterInsights permet de connecter  « sans effort » votre site WordPress avec Google Analytics, de sorte que vous pouvez commencer à prendre des décisions axées sur les statistiques pour développer votre entreprise.

en: The most beginner friendly drag & drop WordPress forms plugin allowing you to create beautiful contact forms, subscription forms, payment forms, and more in minutes, not hours!
fr: L‘extension de formulaires WordPress le plus convivial pour les débutants, qui vous permet de créer de magnifiques formulaires de contact, d‘abonnement, de paiement et bien plus encore en quelques minutes et non en quelques heures !

en: Feeds for YouTube Pro
fr: Flux pour YouTube Pro

en: Feeds for YouTube is a simple yet powerful way to display videos from YouTube on your website. Increase engagement with your channel while keeping visitors on your website.
fr: Les flux pour YouTube sont un moyen simple mais puissant d’afficher des vidéos de YouTube sur votre site web. Augmentez l’engagement avec votre chaîne tout en gardant les visiteurs sur votre site web.

en: Feeds for YouTube
fr: Flux pour YouTube

en: Custom Twitter Feeds Pro
fr: Flux Twitter Pro personnalisés

en: Custom Twitter Feeds is a highly customizable way to display tweets from your Twitter account. Promote your latest content and update your site content automatically.
fr: Les flux Twitter personnalisés sont un moyen hautement personnalisable d’afficher les tweets de votre compte Twitter. Faites la promotion de votre dernier contenu et mettez à jour le contenu de votre site automatiquement.

en: Custom Twitter Feeds
fr: Flux Twitter personnalisés

en: Custom Facebook Feed Pro
fr: Flux Facebook Pro personnalisé

en: Custom Facebook Feed makes displaying your Facebook posts easy. Keep your site visitors informed and increase engagement with your Facebook page by displaying a feed on your website.
fr: Le flux Facebook personnalisé facilite l’affichage de vos publications Facebook. Tenez les visiteurs de votre site informés et augmentez l’engagement avec votre page Facebook en affichant un flux sur votre site web.

en: Custom Facebook Feed
fr: Flux Facebook personnalisé

en: Feature
fr: Fonctionnalité

en: Get the most out of your Instagram Feeds by upgrading to Pro and unlocking all of the powerful features.
fr: Tirer le meilleur parti des flux Instagram en passant à Pro pour débloquer toutes les fonctionnalités puissantes.

en: Are you having trouble displaying your feed due to an error connecting an account or an Instagram API error? We have several articles to help you troubleshoot issues and help you solve them.
fr: Vous rencontrez des difficultés pour afficher votre flux en raison d’une erreur de connexion à un compte ou d’une erreur d’API Instagram ? Nous avons plusieurs articles pour vous aider à résoudre les problèmes et vous aider à les résoudre.

en: Troubleshoot Connection and API Errors
fr: Résoudre les erreurs de connexion et d’API

en: Read Documentation
fr: Lire la documentation

en: View detailed steps with related images on our website. We have a comprehensive guide to getting up and running with Instagram Feed.
fr: Voir les étapes détaillées avec des images connexes sur notre site Web. Nous avons un guide complet pour être opérationnel avec Instagram Feed.

en: Detailed Step-By-Step Guide
fr: Guide détaillé étape par étape

en: Bonus: Instagram Feed Lite users get <span class="price-20-off">50% off regular price</span>, automatically applied at checkout.
fr: Bonus : les utilisateurs d’Instagram Feed Lite bénéficient d’une <span class="price-20-off">réduction de 50% offerte</span>, automatiquement appliqué lors de la commande.

note: translators: %s - next license level.
en: Get Instagram Feed Pro Today and Unlock all the Powerful Features
fr: Obtenir Instagram Feed PRO aujourd’hui pour débloquer toutes les fonctionnalités puissantes

en: "Shoppable" feeds.
fr: Flux « pour boutique ».

en: Even more customization options for your feed.
fr: Encore plus d’options de personnalisation pour votre flux.

en: More customization for feed headers.
fr: Plus de personnalisation pour les en-têtes de flux.

en: Powerful visual moderation system.
fr: Système de modération visuelle puissant.

en: Display Instagram stories.
fr: Afficher les stories Instagram.

en: Filter feeds by word or hashtag.
fr: Filtrer les flux par mot ou hashtag.

en: Pop-up lightbox to view images and watch videos.
fr: Visionneuse pour afficher des images et regarder des vidéos.

en: Captions, comments, dates, likes, and comment counts.
fr: Légendes, commentaires, dates, j’aimes et nombre de commentaires.

en: More layouts - masonry, highlight, and carousel.
fr: Plus de mises en page – masonry, mise en avant et carrousel.

en: Recent hashtag, top Hashtag, and tagged feeds.
fr: Hashtag récent, Hashtag populaires et flux balisés.

note: translators: %s - stars.
en: We know that you will truly love Instagram Feed. It has over <strong>2500+ five star ratings</strong> (%s) and is active on over 1 million websites.
fr: Nous savons que vous allez vraiment adorer Instagram Feed. Il a plus de <strong>plus de 2500 étoiles </strong> (%s) et est actif sur plus d’un million de sites web.

en: Thanks for being a loyal Instagram Feed Lite user. <strong>Upgrade to Instagram Feed Pro</strong> to unlock all the awesome features and experience<br>why Instagram Feed is the most popular Instagram plugin.
fr: Merci d’être un fidèle utilisateur d’Instagram Feed Lite. <strong>Mettez à niveau vers Instagram Feed Pro</strong> pour débloquer toutes les fonctionnalités et l'expérience impressionnantes<br>pourquoi Instagram Feed est l’extension Instagram la plus populaire.

en: Get Instagram Feed Pro and Unlock all the Powerful Features
fr: Obtenir Instagram Feed PRO pour débloquer toutes les fonctionnalités puissantes

en: Personal Vs Business Accounts
fr: Différences entre les comptes Personnel et Entreprise

en: Connect a Different Account
fr: Connecter un compte différent

en: How to Display Multiple Feeds
fr: Comment afficher plusieurs flux

en: Once you connect an Instagram account, you can display your feed on any post, page or widget using the shortcode [instagram-feed]. You can also use the Instagram Feed Gutenberg block if your site has the WordPress block editor enabled.
fr: Une fois que vous avez connecté un compte Instagram, vous pouvez afficher votre flux sur n’importe quelle publication, page ou widget en utilisant le code court [instagram-feed]. Vous pouvez également utiliser le bloc Gutenberg Instagram Feed si votre site a l’éditeur de bloc WordPress activé.

en: Click on the large blue button to connect your Instagram account. Select "Personal" if your Instagram account is a personal account, "Business" if it is a business or creator account.
fr: Cliquer sur le gros bouton bleu pour connecter le compte Instagram. Sélectionner « Personnel » si votre compte Instagram est un compte personnel, « Entreprise » s’il s’agit d’un compte professionnel ou créateur.

en: Navigate to Instagram Feed in the admin sidebar to go the Configure page.
fr: Accédez au flux Instagram dans la colonne latérale d’administration pour aller dans la page de configuration.

en: Want to get started creating your first feed with Instagram Feed? By following the step by step instructions in this walkthrough, you can easily publish your first feed on your site.
fr: Vous voulez commencer à créer votre premier flux avec Instagram Feed ? En suivant les instructions de cette procédure pas à pas, vous pouvez facilement publier votre premier flux sur votre site.

en: Creating Your First Feed
fr: Créer votre premier flux

en: Install Plugin
fr: Installer l’extension

en: Not Installed
fr: Non installée

en: Activate
fr: Activer

en: Inactive
fr: Inactif

en: Activated
fr: Activé

en: Active
fr: Actif

note: translators: %s - addon status label.
en: Status: %s
fr: État : %s

en: Plugins We Recommend
fr: Extensions que nous recommandons

en: Our Other Plugins
fr: Nos autres extensions

en: The Smash Balloon Team
fr: L’équipe Smash Balloon

en: The Sbi Team photo
fr: La photo de l’équipe Sbi

en: Yup, we know a thing or two about building awesome products that customers love.
fr: Salut, nous connaissons une chose ou deux sur la construction de produits impressionnants que les clients adorent.

note: translators: %1$s - WPBeginner URL, %2$s - OptinMonster URL, %3$s - MonsterInsights URL, %4$s - RafflePress URL.
en: Instagram Feed is brought to you by the same team that’s behind the largest WordPress resource site, <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">WPBeginner</a>, the most popular lead-generation software, <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">OptinMonster</a>, the best WordPress analytics plugin, <a href="%3$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">MonsterInsights</a>, and the most powerful WordPress contest plugin, <a href="%4$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">RafflePress</a>.
fr: Instagram Feed vous est présenté par la même équipe qui est à l‘origine du plus grand site de ressources WordPress, <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">WPBeginner</a>, le logiciel de génération de prospects le plus populaire, <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">OptinMonster</a>, la meilleure extension de statistiques WordPress, <a href="%3$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">MonsterInsights</a>, et la plus puissante extension de concours WordPress, <a href="%4$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">RafflePress</a>.

en: We’re a small, but dedicated, team based in Minnesota in the USA.
fr: Nous sommes une petite équipe basée au Minnesota aux États-Unis.

en: Smash Balloon is a fun-loving WordPress plugin development company birthed into existence in early 2013. We specialize in creating plugins that are not only intuitive and simple to use, but also designed to integrate seamlessly into your website and allow you to display your social media content in powerful and unique ways. Over 1 million awesome people have decided to actively use our plugins, which is an incredible honor that we don’t take lightly. This compels us to try to provide the quickest and most effective customer support that we can, blowing users away with the best customer service they’ve ever experienced.
fr: Smash Balloon est une société de développement d’extensions WordPress née au début de 2013. Nous nous spécialisons dans la création d’extensions non seulement intuitives et simples à utiliser, mais également conçues pour s’intégrer de manière transparente dans votre site Web et vous permettre d’afficher le contenu de vos médias sociaux de manière puissante et unique. Plus d’un million de personnes ont décidé d’utiliser activement nos extensions, ce qui est un honneur que nous ne prenons pas à la légère. Cela nous oblige à essayer de fournir le support client le plus rapide et le plus efficace possible, en aidant les utilisateurs avec le meilleur service client possible.

en: Hello and welcome to the Instagram Feed plugin, the most beautiful, clean, and reliable Instagram feed plugin in the world. At Smash Balloon, we build software that helps you create beautiful responsive social media feeds for your website in minutes.
fr: Bonjour et bienvenue dans l’extension Instagram Feed, la meilleure extension pour Instagram, la plus propre et la plus fiable au monde. Chez Smash Balloon, nous créons un logiciel qui vous aide à créer de magnifiques flux de médias sociaux responsifs pour votre site Web en quelques minutes.

note: translators: %1$s - current license type, %2$s - suggested license type.
en: %1$s vs %2$s
fr: %1$s comparé à %2$s

en: Getting Started
fr: Premiers pas

en: Customer Support
fr: Support client

en: Post Linking
fr: Lien d‘article

en: Header Display
fr: Affichage de l’en-tête

en: Feed Moderation
fr: Modération du flux

en: Instagram Stories
fr: Instagram

en: Filtering
fr: Filtrage

en: Image and Video Display
fr: Affichage d’images et de vidéos

en: Post Information
fr: Informations sur l’article

en: Layouts
fr: Mises en page

en: Feed Types
fr: Types de flux

en: See our related FAQ
fr: Voir notre FAQ connexe

en: Emails not working?
fr: Les e-mails ne fonctionnent pas ?

en: separate multiple emails with commas
fr: séparer les adresses de messagerie avec une virgule

en: Email Recipients
fr: Contacts courriel

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Saturday
fr: Samedi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Monday
fr: Lundi

en: Schedule Weekly on
fr: Programme hebdomadaire le

en: Instagram Feed will send a weekly notification email using your site's wp_mail() function if one or more of your feeds is not updating or is not displaying. If you're not receiving the emails in your inbox, you may need to configure an SMTP service using another plugin like WP Mail SMTP.
fr: Instagram Feed enverra un e-mail de notification hebdomadaire en utilisant la fonction wp_mail() de votre site si un ou plusieurs de vos flux ne sont pas mis à jour ou ne s’affichent pas. Si vous ne recevez pas les e-mails dans votre boîte de réception, vous devrez peut-être configurer un service SMTP à l’aide d’une autre extension comme WP Mail SMTP.

en: Feed Issue Email Report
fr: Rapport d’e-mail de problème de flux

en: This will permanently disable the feed error notice that displays in the bottom right corner for admins on the front end of your site.
fr: Ceci désactivera de manière permanente les notifications de flux d‘erreur qui s‘affichent dans le coin inférieur droit, pour les administratrices ou les administrateurs, sur l‘interface publique.

en: Disable Admin Error Notice
fr: Désactiver l’avis d’erreur administrateur

en: About Us
fr: À propos de nous

en: Title:
fr: Titre :

en: Display your Instagram feed
fr: Afficher votre flux Instagram

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: Dismiss this message.
fr: Ignorer ce message.

en: You're using Instagram Feed Lite. To unlock more features consider <a href="https://smashballoon.com/instagram-feed/?utm_campaign=instagram-free&utm_source=notices&utm_medium=litenotice" target="_blank" rel="noopener noreferrer">upgrading to Pro</a>.
fr: Vous utilisez Instagram Feed Lite. Pour déverrouiller plus de fonctionnalités <a href="https://smashballoon.com/instagram-feed/?utm_campaign=instagram-free&utm_source=notices&utm_medium=litenotice" target="_blank" rel="noopener noreferrer">passez à la version PRO</a>.

en: Display a custom avatar in the header. Enter the full URL of an image file.
fr: Afficher un avatar personnalisé dans l’en-tête. Saisir l’URL complète d’un fichier image.

en: Display a custom bio in the header
fr: Afficher une bio personnalisée dans l’en-tête

en: Your Instagram User Name. Separate multiple users by commas.
fr: Votre nom d’utilisateur Instagram. Séparez plusieurs utilisateurs avec une virgule.

en: Display photos that the account was tagged in (tagged)
fr: Afficher les photos dans lesquelles le compte a été étiqueté (étiqueté)

en: Instagram is deprecating their old API for Personal accounts on June 1, 2020. The plugin supports their new API, however, their new API does not yet include the avatar image for Personal accounts. If you require this feature then it is available if you convert your Instagram account from a Personal to a Business account by following %s. Note: If you previously had a Personal account connected then the plugin has saved the bio text for that feed and will continue to use it automatically.
fr: Instagram déprécie son ancienne API pour les comptes personnels le 31 mars 2020. L’extension prend en charge leur nouvelle API, cependant, leur nouvelle API n’inclut pas encore l‘image d’avatar pour les comptes personnels. Si vous avez besoin de cette fonctionnalité, elle est disponible si vous convertissez votre compte Instagram d’un compte personnel en un compte professionnel en suivant les %s. Note : si vous aviez auparavant un compte personnel connecté, l’extension a enregistré le texte de biographie pour ce flux et continuera à l’utiliser automatiquement.

en: Why is my avatar not displaying automatically?
fr: Pourquoi mon avatar ne s’affiche-t-il pas automatiquement ?

en: Avatar is automatically retrieved from Instagram for Business accounts
fr: L’avatar est automatiquement récupéré des comptes Instagram pour les entreprises

en: Use Custom Avatar
fr: Utiliser un Avatar personnalisé

en: Instagram is deprecating their old API for Personal accounts on June 1, 2020. The plugin supports their new API, however, their new API does not yet include the bio text for Personal accounts. If you require this feature then it is available if you convert your Instagram account from a Personal to a Business account by following %s. Note: If you previously had a Personal account connected then the plugin has saved the avatar for that feed and will continue to use it automatically.
fr: Instagram déprécie son ancienne API pour les comptes personnels le 31 mars 2020. L’extension supporte leur nouvelle API, cependant, leur nouvelle API n’inclut pas encore le texte de la bio pour les comptes personnels. Si vous avez besoin de cette fonctionnalité, elle est disponible si vous convertissez votre compte Instagram d’un compte personnel vers un compte professionnel en suivant les %s. Remarque : si vous aviez auparavant un compte personnel connecté, l’extension a enregistré l’avatar pour ce flux et continuera à l’utiliser automatiquement.

en: Why is my bio not displaying automatically?
fr: Pourquoi ma biographie ne s’affiche-t-elle pas automatiquement ?

en: Use your own custom bio text in the feed header. Bio text is automatically retrieved from Instagram for Business accounts.
fr: Utiliser votre propre texte de biographie personnalisé dans l’en-tête du flux. Le texte de biographie est automatiquement récupéré depuis les comptes Instagram Business.

en: Add Custom Bio Text
fr: Ajouter un texte de biographie personnalisé

en: Business or Basic Display
fr: Affichage Entreprise ou de base

en: Show access token and account info
fr: Afficher le jeton d’accès et les informations de compte

en: Switch Accounts
fr: Changer de compte

en: The Instagram account you are logged into is already connected as a "business" account. Remove the business account if you'd like to connect as a basic account instead (not recommended).
fr: Le compte Instagram auquel vous êtes connecté est déjà connecté en tant que compte « Entreprise ». Supprimez le compte professionnel si vous souhaitez vous connecter en tant que compte de base à la place (non recommandé).

en: Update This Account
fr: Mettre à jour ce compte

en: Error: Cannot retrieve posts for this hashtag.
fr: Erreur : impossible de récupérer des publications pour ce hashtag.

en: Due to recent Instagram platform changes, it's no longer possible to create a feed by adding the access token to the shortcode. Remove the access token from the shortcode and connect an account on the %s instead.
fr: Suite à des modifications récentes de la plateforme Instagram, il n’est plus possible de créer un flux en ajoutant le jeton d’accès au code court. Retirez le jeton d’accès du code court et connectez plutôt un compte sur le %s.

en: Error: Cannot add access token directly to the shortcode.
fr: Erreur : impossible d’ajouter le jeton d’accès directement au code court.

en: plugin Settings page
fr: page des réglages de l’extension

en: Medium (320x320)
fr: Moyen (320x320)

en: Check out our other free plugins: <a href="https://wordpress.org/plugins/custom-facebook-feed/" target="_blank">Facebook</a>, <a href="https://wordpress.org/plugins/custom-twitter-feeds/" target="_blank">Twitter</a>, and <a href="https://wordpress.org/plugins/feeds-for-youtube/" target="_blank">YouTube</a>.
fr: Découvrez nos autres extensions gratuites : <a href="https://wordpress.org/plugins/custom-facebook-feed/" target="_blank">Facebook</a>, <a href="https://wordpress.org/plugins/custom-twitter-feeds/" target="_blank">Twitter</a>, et <a href="https://wordpress.org/plugins/feeds-for-youtube/" target="_blank">YouTube</a>.

en: Error: There is no connected account for the user %s.
fr: Erreur : il n’y a pas de compte connecté pour l’utilisateur %s.

en: No database ID.
fr: Aucun ID de base de données.

en: Error inserting post.
fr: Erreur d’insertion de la publication.

en: Error updating post.
fr: Erreur lors de la mise à jour de la publication.

en: Error connecting to %s.
fr: Erreur de connexion sur %s

en: Try using the big blue button on the "Configure" tab to reconnect the account and update its permissions.
fr: Essayez d‘utiliser le gros bouton bleu de l‘onglet « Configurer » pour reconnecter le compte et mettre à jour ses autorisations.

en: Error: Connected account for the user %s does not have permission to use this feed type.
fr: Erreur : le compte connecté de l’utilisateur %s n’est pas autorisé à utiliser ce type de flux.

en: API error %s:
fr: Erreur API %s :

en: Reset Error Log
fr: Réinitialiser le journal des erreurs

en: Your Instagram User Name. This must be from a connected account on the "Configure" tab.
fr: Votre nom d’utilisateur Instagram. Cela doit provenir d’un compte connecté dans l’onglet « Configurer ».

en: The default HTML for the feed can be replaced with custom templates added to your theme's folder. Enable this setting to use these templates. See <a href="https://smashballoon.com/guide-to-creating-custom-templates/" target="_blank">this guide</a>
fr: Le code HTML par défaut du flux peut être remplacé par des modèles personnalisés ajoutés au dossier de votre thème. Activez ce réglages pour utiliser ces modèles. Consulter <a href="https://smashballoon.com/guide-to-creating-custom-templates/" target="_blank">ce guide</a>

en: Enable Custom Templates
fr: Activer les modèles personnalisés

en: Initial posts will be loaded using AJAX instead of added to the page directly. If you use page caching, this will allow the feed to update according to the "Check for new posts every" setting on the "Configure" tab.
fr: Les publications initiales seront chargées avec AJAX au lieu d‘être ajoutées directement dans la page. Si votre page est mise en cache, cela autorisera le flux à se mettre à jour selon le paramètre "Vérifier les nouvelles publication à chaque fois" de l‘onglet "Configurer".

en: Load initial posts with AJAX
fr: Charger les publications initiales avec AJAX

en: Check this box to have images loaded server side instead of with JS.
fr: Cocher cette case pour charger les images côté serveur plutôt qu’avec JS.

en: Disable JS Image Loading
fr: Désactiver le chargement JS des images

en: Check this box if you'd like to only include the CSS file for the plugin when the feed is on the page.
fr: Cocher cette case pour inclure le fichier CSS de l’extension uniquement lorsque le flux est sur la page.

en: Enqueue CSS file with shortcode
fr: Mettre le fichier CSS en file d’attente avec un code court

en: Check this box if you'd like to enqueue the JavaScript file for the plugin in the head instead of the footer.
fr: Cocher cette case si vous souhaitez mettre en file d’attente le fichier JavaScript pour l’extension dans la tête au lieu du pied de page.

en: Enqueue JS file in head
fr: Mettre le fichier JS en file d’attente dans l’en-tête

en: If your feed contains a lot of IG TV posts or your feed is not displaying any posts despite there being posts available on Instagram.com, try increasing this number to 25 or more.
fr: Si votre flux contient de nombreuses publications IG TV ou que votre flux n’affiche aucune publication malgré la disponibilité de publications sur Instagram.com, essayez d’augmenter ce nombre à 25 ou plus.

en: Leave at "0" for default
fr: Laisser à « 0 » par défaut

en: API request size
fr: Taille de requête d’API

en: The plugin creates and stores resized versions of images in order to serve a more optimized resolution size in the feed. Click this button to clear all data related to resized images. Enable the setting to favor local images to always use a local, resized image if one is available.
fr: L’extension crée et stocke des versions redimensionnées d’images afin de servir une taille de résolution plus optimisée dans le flux. Cliquez sur ce bouton pour effacer toutes les données relatives aux images redimensionnées. Activez le réglage pour privilégier les images locales afin de toujours utiliser une image locale redimensionnée si elle est disponible.

en: Reset Resized Images
fr: Réinitialiser les images redimensionnées

en: Favor Local Images
fr: Préférer les images locales

en: Disable Local Image Storing and Resizing
fr: Désactiver le stockage et le redimensionnement des images locales

en: Image Resizing
fr: Redimensionnement d’image

en: milliseconds
fr: millisecondes

en: Number of photos to show initially.
fr: Nombre de photos à afficher initialement.

en: Nothing currently scheduled
fr: Rien n’est actuellement programmé

en: Note: Saving the settings on this page will clear the cache and reset this schedule
fr: Remarque : l’enregistrement des réglages sur cette page effacera le cache et réinitialisera cette planification

en: Next check
fr: Prochain contrôle

en: every 12 hours
fr: toutes les 12 heures

en: every 30 minutes
fr: toute les 30 minutes

en: at
fr: à

en: Every 24 hours
fr: Toutes les 24 heures

en: Every 12 hours
fr: Toutes les 12 heures

en: Every hour
fr: Chaque heure

en: In the background
fr: En arrière-plan

en: Every
fr: Chaque

en: Your Instagram post data is temporarily cached by the plugin in your WordPress database. There are two ways that you can set the plugin to check for new data
fr: Vos données de publication Instagram sont temporairement mises en cache par l’extension dans votre base de données WordPress. Il existe deux façons de configurer l’extension pour vérifier les nouvelles données

en: When the page loads
fr: Lorsque la page se charge

en: Check for new posts
fr: Rechercher de nouvelles publications

en: Display posts that your account has been tagged in.
fr: Afficher les publications dans lesquelles votre compte a été étiqueté.

en: Tagged:
fr: Étiquette :

en: Upgrade to the Pro version to display Hashtag and Tagged feeds
fr: Mettre à niveau vers Pro pour afficher les flux de Hashtag et d’Étiquettes

en: Please enter the User ID for this Profile:
fr: Veuillez saisir l’ID utilisateur de ce profil :

en: Display Your Feed
fr: Afficher votre flux

en: Click on the %s tab to learn more about shortcodes
fr: Cliquer sur l’onglet %s pour en savoir plus sur les codes courts

en: Error editing image.
fr: Erreur de modification de l’image.

en: Error saving edited image.
fr: Erreur lors de l’enregistrement de l’image modifiée.

en: Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.
fr: Veuillez aller sur la page de réglages d‘Instagram Feed pour connecter votre compte.

en: Error: No connected account.
fr: Erreur : pas de compte connecté.

en: Make sure this account has posts available on instagram.com.
fr: Assurez-vous que ce compte a des publications disponibles sur instagram.com.

en: Error: No posts found.
fr: Erreur : aucune publication trouvée.

en: No posts found.
fr: Aucune publication trouvée.

en: Click here to troubleshoot
fr: Cliquez ici pour résoudre les problèmes

en: There was an error when trying to create the database tables used for resizing images.
fr: Une erreur s’est produite lors de la tentative de création des tables de base de données utilisées pour redimensionner les images.

en: There was an error creating the folder for storing resized images.
fr: Une erreur s’est produite lors de la création du dossier de stockage des images redimensionnées.

en: Every 30 minutes
fr: Toutes les 30 minutes

en: Instagram post %s
fr: Publication %s Instagram

en: Find out how to display <a href="?page=sb-instagram-feed&amp;tab=display">multiple feeds</a>.
fr: Découvrez comment afficher <a href="?page=sb-instagram-feed&amp;tab=display">plusieurs flux</a>.

en: Copy and paste this shortcode directly into the page, post or widget where you'd like to display the feed:
fr: Copier et coller ce code court directement dans la page, la publication ou le widget où doit s’afficher le flux :

en: Display your feed
fr: Afficher votre flux

en: FAQs
fr: Foire aux questions

en: Whether to show the Likes &amp; Comments. Options:
fr: Que ce soit pour montrer les J’aime et Commentaires. Options :

en: Whether to show the photo caption. Options:
fr: Indique si la légende de la photo doit être affichée. Options :

en: Whether to show the 'Follow on Instagram' button. Options:
fr: Indique s’il faut afficher le bouton « Suivre sur Instagram ». Options :

en: Whether to show the 'Load More' button. Options:
fr: Indique s’il faut afficher le bouton « Charger plus ». Options :

en: Size of the header including small, medium and large. Options:
fr: Taille de l’en-tête, y compris petit, moyen et grand. Options :

en: Display the bio in the header. Options:
fr: Afficher la biographie dans l’en-tête. Options :

en: Whether to show the feed Header. Options:
fr: Indique s’il faut afficher l’en-tête du flux. Options :

en: The info to display when hovering over the photo such as the user name, post date, Instagram icon, location, caption, and like counts. Options:
fr: Les informations à afficher lorsque vous survolez la photo, telles que le nom d’utilisateur, la date de publication, l’icône Instagram, l’emplacement, la légende et les nombres similaires. Options :

en: Disable the mobile layout. Options:
fr: Désactiver la disposition mobile. Options :

en: The resolution/size of the photos including full, medium, thumbnail, and auto (based on size of image on page). Options:
fr: La résolution/taille des photos, y compris pleine, moyenne, miniature et automatique (en fonction de la taille de l’image sur la page). Options :

en: Choose from 3 different ways of highlighting posts including by pattern, hashtag, post id or. Options:
fr: Choisir parmi 3 façons différentes de mettre en surbrillance les publications, notamment par motif, hashtag, identifiant de publication ou. Options :

en: How posts are arranged visually in the feed. There are four layouts: Grid, Carousel Slider, Masonry Grid, or Highlight Grid.  Options:
fr: Comment les publications sont organisées visuellement dans le flux. Il existe quatre dispositions : Grille, Diaporama de carrousel, Grille de maçonnerie ou Grille de mise en avant. Options :

en: Layout Type
fr: Type de mise en page

en: Click for shortcode option
fr: Cliquer pour le code court de l’option

en: See All
fr: Voir tout

en: Need help?
fr: Besoin d‘aide ?

en: Manual
fr: Manuel

en: Visual
fr: Visuel

en: Upgrade to Pro to enable Moderation options
fr: Mettre à niveau vers PRO pour activer les options de modération

en: One feed
fr: Un flux

en: All feeds
fr: Tous les flux

en: Apply to:
fr: Appliquer à  :

en: Upgrade to Pro to enable Post Filtering options
fr: Mettre à niveau vers PRO pour activer les options de filtrage des publications

en: Upgrade to Pro to enable Comments
fr: Mettre à niveau vers PRO pour activer les commentaires

en: Upgrade to Pro to enable Likes &amp; Comments
fr: Mettre à niveau vers la version Pro pour activer les J’aime et commentaires

en: Upgrade to Pro to enable Photo Captions
fr: Mettre à niveau vers PRO pour activer les légendes de photo

en: Upgrade to Pro to enable Carousels
fr: Mettre à niveau vers PRO pour activer les carrousels

en: Upgrade to Pro to enable Photo Hover styles
fr: Mettre à niveau vers PRO pour activer les styles de survol de photos

en: Show Pro Options
fr: Afficher les options PRO

en: You can use this setting to highlight posts by their ID. Enable and use "moderation mode", check the box to show post IDs underneath posts, then copy and paste IDs into this text box.
fr: Vous pouvez utiliser ce réglage pour mettre en surbrillance les publications en fonction de leur ID. Activez et utilisez le « mode de modération », cochez la case pour afficher les identifiants de publication sous les publications, puis copiez et collez les identifiants dans cette zone de texte.

en: Separate IDs using commas
fr: Séparez les ID à l’aide de virgules

en: Highlight Posts by ID
fr: Mettre en avant les publications par ID

en: You can use this setting to highlight posts by a hashtag. Use a specified hashtag in your posts and they will be automatically highlighted in your feed.
fr: Vous pouvez utiliser ce réglage pour mettre en surbrillance les publications à l’aide d’un hashtag. Utilisez un hashtag spécifique dans vos publications et elles seront automatiquement mises en surbrillance dans votre flux.

en: Highlight Posts with these Hashtags
fr: Mettre en avant les publications avec ces hashtags

en: posts
fr: articles

en: Highlight every
fr: Mettre tout en surbrillance

en: Post ID
fr: ID de l’article

en: Pattern
fr: Composition

en: Highlighting Type
fr: Type de mise en avant

en: Masonry style, square-cropped, image only (no captions or likes/comments below image). "Highlighted" posts are twice as large.
fr: Style maçonnerie, carré, image uniquement (pas de légende ou de j’aimes/commentaires sous l’image). Les messages « mis en avant » sont deux fois plus grands.

en: Infinity
fr: Infini

en: Rewind
fr: Retour rapide

en: Loop Type
fr: Type de boucle

en: Use the "Number of Columns" setting below this section to set how many posts are visible in the carousel at a given time.
fr: Utiliser le réglage « Nombre de colonnes » sous cette section pour définir le nombre de publications visibles dans le carrousel à un moment donné.

en: Number of Rows
fr: Nombre de lignes

en: Posts are displayed in a slideshow carousel.
fr: Les publications sont affichées dans un carrousel de diaporamas.

en: Images in their original aspect ratios with no vertical space between posts.
fr: Images dans leur format d’origine sans aucun espace vertical entre les publications.

en: A uniform grid of square-cropped images.
fr: Une grille uniforme d’images recadrées au carré.

en: Upgrade to the Pro version to unlock these layouts
fr: Mettre à niveau vers la version Pro pour déverrouiller ces mises en page

en: Connect a user account above
fr: Connecter un compte utilisateur ci-dessus

en: Connect This Account
fr: Connecter ce compte

en: Enter a valid Instagram Access Token
fr: Saisir un jeton d’accès Instagram valide

en: To add multiple users in the same feed, simply separate them using commas
fr: Pour ajouter plusieurs utilisateurs dans le même flux, séparez-les simplement avec une virgule.

en: Copy and paste this shortcode into your page or widget area
fr: Copier et coller ce code court dans une page ou une zone de widget

en: Use the button above to connect an Instagram account
fr: Utiliser le bouton ci-dessus pour connecter un compte Instagram

en: Distance before the end of feed or page that triggers the loading of more posts.
fr: Distance avant la fin du flux ou de la page qui déclenche le chargement de plus de publications.

en: Load more posts automatically as the user scrolls down the page.
fr: Charger automatiquement plus de publications si l’utilisateur fait défiler la page.

en: Auto Load More on Scroll
fr: Chargement automatique de contenu au défilement

en: Photos Hover Style Options
fr: Options de style de survol des photos

en: Number of comments to show starting from the most recent.
fr: Nombre de commentaires à afficher à partir du plus récent.

en: Whether to show comments in the lightbox for this feed.
fr: Indique si les commentaires doivent être affichés dans la visionneuse pour ce flux.

en: Lightbox Comments Options
fr: Options de visionneuse de commentaires

en: Whether to use urls in captions for the photo's link instead of linking to instagram.com.
fr: Indique s’il faut utiliser les URL dans les légendes pour le lien de la photo au lieu de créer un lien vers instagram.com.

en: Display all media, only photos, or only videos
fr: Afficher tous les médias, ou uniquement des photos ou des vidéos.

en: Highlight posts with these hashtags.
fr: Mettre en avant les publications avec ces hashtags.

en: When to start the highlight pattern.
fr: Quand commencer la composition de mise en avant.

en: How often a post is highlighted.
fr: Fréquence à laquelle une publication est mis en avant.

en: Infinitely loop through posts or rewind
fr: Parcourir les publications à l’infini ou rembobiner

en: Choose 1 or 2 rows of posts in the carousel
fr: Choisir 1 ou 2 rangées de publications dans le carrousel

en: The number of columns in your feed for mobile screens (smaller than 480 pixels).
fr: Nombre de colonnes de votre flux pour les écrans mobiles (inférieures à 480 pixels).

en: The number of photos to display initially for mobile screens (smaller than 480 pixels).
fr: Le nombre de photos à afficher initialement pour les écrans mobiles (inférieur à 480 pixels).

en: Layout Options
fr: Options de mise en page

en: Display photos from a User ID (user)<br />Display posts from a Hashtag (hashtag)
fr: Afficher les photos de l‘ID d‘un utilisateur (utilisateur)<br />Afficher des publications d‘un hashtag (hashtag)

en: Centered
fr: Centré

en: Only applies for Instagram accounts with bios
fr: S’applique uniquement aux comptes Instagram avec biographies

en: Large
fr: Grand

en: Medium
fr: Moyen

en: Small
fr: Petit

en: Header Size
fr: Taille de l’en-tête

en: Select a layout to see associated<br />options
fr:  Sélectionner une mise en page pour voir les <br />options associées

en: Highlight
fr: Surbrillance

en: Grid
fr: Grille

en: To display multiple feed types in a single feed, use %s in your shortcode and then add each user name or hashtag of each feed into the shortcode, like so: %s. This will combine a user feed and a hashtag feed into the same feed.
fr: Pour afficher plusieurs types de flux dans un seul flux, utilisez %s dans votre code court et ajoutez ensuite chaque nom d‘utilisateur ou hashtag de chaque flux dans le code court, comme ceci : %s. Cela combinera un flux utilisateur et un flux hashtag dans le même flux.

en: Combine multiple feed types into a single feed
fr: Combinez plusieurs types de flux en un seul flux

en: <p><b>Displaying Posts from Your User Account</b><br />Simply connect an account using the button above.</p><p style='padding-top:8px;'><b>Displaying Posts from Other Instagram Accounts</b><br />Due to recent changes in the Instagram API it is no longer possible to display photos from other Instagram accounts which you do not have access to. You can only display the user feed of an account which you connect above. You can connect as many account as you like by logging in using the button above, or manually copy/pasting an Access Token by selecting the 'Manually Connect an Account' option.</p><p style='padding-top:10px;'><b>Multiple Acounts</b><br />It is only possible to display feeds from Instagram accounts which you own. In order to display feeds from multiple accounts, first connect them above and then use the buttons to add the account either to your primary feed or to another feed on your site.</p>
fr: <p><b>Afficher des publications de votre compte utilisateur</b><br />Il suffit de connecter un compte en utilisant le bouton ci-dessus.</p><p style='padding-top:8px;'><b>Affichage des publications à partir d‘autres comptes Instagram</b><br />En raison de récents changements dans l‘API Instagram, il n‘est plus possible d‘afficher des photos provenant d‘autres comptes Instagram auxquels vous n‘avez pas accès. Vous pouvez uniquement afficher le flux d‘un compte que vous avez connecté ci-dessus. Vous pouvez connecter autant de comptes que vous le souhaitez en vous connectant à l‘aide du bouton ci-dessus, ou en copiant/collant manuellement un jeton d‘accès en sélectionnant l‘option « Connexion manuelle d‘un compte »</p><p style='padding-top:10px;'><b>Comptes multiples</b><br />Il n‘est possible d‘afficher que les flux provenant des comptes Instagram dont vous êtes propriétaire. Pour afficher des flux provenant de plusieurs comptes, connectez-les d‘abord ci-dessus, puis utilisez les boutons pour ajouter le compte soit à votre flux principal, soit à un autre flux de votre site.</p>

en: How to display User feeds
fr: Comment afficher les flux utilisateur

en: User Account:
fr: Compte utilisateur :

en: Manually Connect an Account
fr: Connecter manuellement un compte

en: Add to another Feed
fr: Ajouter à un autre flux

en: Remove from Primary Feed
fr: Supprimer du flux primaire

en: Add to Primary Feed
fr: Ajouter au flux primaire

en: Remove
fr: Supprimer

en: The Access Token for this account is expired or invalid. Click the button above to attempt to renew it.
fr: Le jeton d’accès pour ce compte a expiré ou n’est pas valide. Cliquez sur le bouton ci-dessus pour tenter de le renouveler.

en: No Instagram accounts connected. Click the button above to connect an account.
fr: Aucun compte Instagram connecté. Cliquer sur le bouton ci-dessus pour connecter un compte.

en: Instagram Accounts
fr: Comptes Instagram

en: Connect an Instagram Account
fr: Connecter un compte Instagram

en: User ID
fr: ID de l’utilisateur

en: This error message is only visible to WordPress admins
fr: Ce message d’erreur n’est visible que pour les administrateurs de WordPress

en: Feed will not update.
fr: Le flux ne sera pas mis à jour.

en: If you're experiencing an issue with the plugin not auto-updating then you can set this to 'Yes' to run a scheduled event behind the scenes which forces the plugin cache to clear on a regular basis and retrieve new data from Instagram.
fr: Si vous rencontrez un problème avec l’extension qui ne se met pas à jour automatiquement, vous pouvez le régler sur « Oui » pour exécuter un événement planifié en arrière-plan, ce qui force le cache de l’extension à se vider régulièrement et à récupérer de nouvelles données sur Instagram.

en: No
fr: Non

en: Force cache to clear on interval
fr: Forcer le cache à s’effacer par intervalle

en: Every feed will save a duplicate version of itself in the database to be used if the normal cache is not available.
fr: Chaque flux enregistrera une version en double de lui-même dans la base de données à utiliser si le cache normal n’est pas disponible.

en: Clear Backup Cache
fr: Vider le cache de sauvegarde

en: Enable Backup Caching
fr: Activer la mise en cache de sauvegarde

en: Your Instagram posts are temporarily cached by the plugin in your WordPress database. You can choose how long the posts should be cached for. If you set the time to 1 hour then the plugin will clear the cache after that length of time and check Instagram for posts again.
fr: Vos publications Instagram sont temporairement mises en cache par l’extension dans votre base de données WordPress. Vous pouvez choisir la durée de mise en cache des publications. Si vous définissez l’heure sur 1 heure, l’extension effacera le cache après cette durée et vérifiera à nouveau Instagram pour les publications.

en: Days
fr: Jours

en: Hours
fr: Heures

note: Description of the plugin
en: Display beautifully clean, customizable, and responsive Instagram feeds.
fr: Afficher des flux Instagram magnifiquement propres, personnalisables et réactifs.

en: Please connect an account on the Instagram Feed plugin Settings page.
fr: Veuillez connecter un compte dans les réglages de l’extension Instagram Feed

en: Like the plugin? Help spread the word!
fr: Vous aimez cette extension ? Parlez-en !

en: Instagram Feed Pro
fr: Instagram Feed PRO

en: System Info &nbsp; <i style="color: #666; font-size: 11px; font-weight: normal;">Click the text below to select all</i>
fr: System Info &nbsp; <i style="color: #666; font-size: 11px; font-weight: normal;">cliquer sur le texte ci-dessous pour tout sélectionner</i>

en: Still need help? Submit a ticket and one of our support experts will get back to you as soon as possible.<br /><b>Important:</b> Please include your <b>System Info</b> below with all support requests.
fr: Vous avez encore besoin d’aide ? Ouvrez un ticket et l’un de nos experts en support reviendra vers vous dès que possible.<br /> <b>Important :</b>veuillez inclure vos <b>Informations système</b> ci-dessous avec toutes les demandes de support.

en: Request Support
fr: Demande de support

en: View our expansive library of FAQs and documentation to help solve your problem as quickly as possible.
fr: Consultez notre vaste bibliothèque de FAQ et de documentation pour vous aider à résoudre votre problème le plus rapidement possible.

en: FAQs and Docs
fr: FAQ et documentation

en: Watch a short video demonstrating how to set up, customize and use the plugin.<br /><b>Please note</b> that the video shows the set up and use of the <b><a href='https://smashballoon.com/instagram-feed/?utm_campaign=instagram-free&utm_source=settings&utm_medium=general' target='_blank'>Pro version</a></b> of the plugin, but the process is the same for this free version. The only difference is some of the features available.
fr: Regardez une courte vidéo montrant comment configurer, personnaliser et utiliser l’extension.<br /><b>Veuillez noter </b>que la vidéo montre la configuration et l’utilisation de <b><a href='https://smashballoon.com/instagram-feed/?utm_campaign=instagram-free&utm_source=settings&utm_medium=general' target='_blank'>la version Pro</a></b> de l’extension, mais le processus est le même pour cette version gratuite. La seule différence réside dans certaines des fonctionnalités disponibles.

en: Watch a Video
fr: Regarder une vidéo

en: A step-by-step guide on how to setup and use the plugin.
fr: Un guide étape par étape sur la façon de configurer et d’utiliser le extension.

en: Setup Directions
fr: Instructions d’installation

en: Only display posts which contain certain words or hashtags in the caption.
fr: Afficher uniquement les publications contenant certains mots ou hashtags dans la légende.

en: Remove posts which contain certain words or hashtags in the caption.
fr: Retirer les publications qui contiennent certains mots ou hashtags dans la description.

en: Post Filtering Options
fr: Options de filtrage de la publication

en: The size of the Likes &amp; Comments. Any number.
fr: La taille des Likes et commentaires. N’importe quel numéro.

en: The color of the Likes &amp; Comments. Any hex color code.
fr: La couleur des J’aimes et Commentaires. Code de couleur hexadécimal.

en: Likes &amp; Comments Options
fr: Aimer &amp; Options des commentaires

en: The size of the caption text. Any number.
fr: La taille du texte de la légende. N’importe quel chiffre.

en: The text color of the caption. Any hex color code.
fr: Couleur du texte de la légende. Tout code de couleur hexadécimal.

en: The number of characters of the caption to display
fr: Le nombre de caractères de la légende à afficher

en: Caption Options
fr: Options de légende

en: 'Follow on Instagram' Button Options
fr: Options du bouton « Suivre sur Instagram »

en: The text used for the button.
fr: Texte utilisé pour le bouton.

en: The text color of the button. Any hex color code.
fr: La couleur du texte du bouton. Tout code de couleur hexadécimal.

en: The background color of the button. Any hex color code.
fr: La couleur d’arrière-plan du bouton. Tout code de couleur hexadécimal.

en: 'Load More' Button Options
fr: Options de Bouton « Charger plus »

en: The color of the Header text. Any hex color code.
fr: La couleur du texte d’en-tête. Tout code de couleur hexadécimal.

en: Header Options
fr: Options de l’en-tête

en: The interval time between slides for autoplay. Time in miliseconds.
fr: Intervalle entre les diapositives pour la lecture automatique. Temps en millisecondes.

en: Make the carousel autoplay
fr: Faire fonctionner le  carrousel de façon automarique

en: Display pagination links below the carousel
fr: Afficher les liens de pagination sous le carrousel

en: Display directional arrows on the carousel
fr: Afficher les flèches directionnelles sur le carrousel

en: Carousel Options
fr: Options du carousel

en: The text/icon color when hovering over a photo. Any hex color code.
fr: La couleur du texte/icône lorsque vous passez au-dessus d’une photo. N’importe quel code de couleur hexagonal.

en: The background color when hovering over a photo. Any hex color code.
fr: La couleur de fond lorsque vous passez au-dessus d’une photo. N’importe quel code de couleur hexagonal.

en: Whether to disable the photo Lightbox. It is enabled by default.
fr: Indique s’il faut désactiver la visionneuse de photo. Elle est activée par défaut.

en: The unit of the padding. 'px' or '%'
fr: L’unité du marges internes. « px » ou « % »

en: The spacing around your photos
fr: L’espacement autour des photos

en: The number of columns in your feed. 1 - 10.
fr: Le nombre de colonnes dans votre flux. De 1 à 10.

en: The number of photos to display initially. Maximum is 33.
fr: Le nombre de photos à afficher initialement. Le maximum est de 33.

en: Sort the posts by Newest to Oldest (none) or Random (random)
fr: Trier les publications de le plus récente à la plus ancienne (aucun) ou aléatoire (aléatoire)

en: Photos Options
fr: Options des photos

en: Add a CSS class to the feed container
fr: Ajouter une classe CSS au conteneur de flux

en: The background color of the feed. Any hex color code.
fr: La couleur de fond de l’alimentation. N’importe quel code de couleur.

en: The unit of the height. 'px' or '%'
fr: L’unité pour la hauteur. « px » ou « % »

en: The height of your feed. Any number.
fr: La hauteur de votre flux. N’importe quel numéro.

en: The unit of the width. 'px' or '%'
fr: L’unité de la largeur. « px » ou « % »

en: The width of your feed. Any number.
fr: La largeur de votre flux. N’importe quel numéro.

en: Customize Options
fr: Options de personnalisation

en: Any hashtag. Separate multiple hashtags by commas.
fr: N’importe quel hashtag. Séparez plusieurs identifiants par des virgules.

en: Configure Options
fr: Options de configuration

en: Example
fr: Exemple

en: Shortcode option
fr: Option du code court

en: Pro version only
fr: Version payante uniquement

en: See the table below for a full list of available shortcode options:
fr: Voir le tableau ci-dessous pour une liste complète des options de code court disponibles :

en: You can display as many different feeds as you like, on either the same page or on different pages, by just using the shortcode options below. For example:
fr: Vous pouvez afficher autant de flux différents que vous le souhaitez, soit sur la même page ou sur des pages différentes, en utilisant simplement les options de code court ci-dessous. Par exemple :

en: If you'd like to display multiple feeds then you can set different settings directly in the shortcode like so:
fr: Si vous souhaitez afficher plusieurs flux, vous pouvez définir des réglages différents directement dans le code court ainsi :

en: Multiple Feeds
fr: Flux multiples

en: To copy, click the field then press Ctrl + C (PC) or Cmd + C (Mac).
fr: Pour copier, cliquez dans le champ puis appuyez sur Ctrl + C (PC) or Cmd + C (Mac).

en: Copy and paste the following shortcode directly into the page, post or widget where you'd like the feed to show up:
fr: Copier et coller le code court suivant directement dans la page, la publication ou le widget où le flux doit apparaître :

en: Display your Feed
fr: Afficher votre flux

en: Next Step: <a href="?page=sb-instagram-feed&tab=display">Display your Feed</a>
fr: Étape suivante : <a href="?page=sb-instagram-feed&tab=display">Afficher le flux</a>

en: <strong style="font-size: 15px;">Custom JavaScript</strong><br />Enter your own custom JavaScript/jQuery in the box below
fr: <strong style="font-size: 15px;">JavaScript personnalisé</strong><br />Saisissez votre propre JavaScript/jQuery personnalisé dans la boîte ci-dessous

en: <strong style="font-size: 15px;">Custom CSS</strong><br />Enter your own custom CSS in the box below
fr: <strong style="font-size: 15px;">CSS personnalisé</strong><br />Saisissez votre propre CSS personnalisé dans la boîte ci-dessous

en: Misc
fr: Divers

en: This will remove all of the white lists from the database
fr: Cela supprimera toutes les listes blanches de la base de données

en: Clear White Lists
fr: Effacer les listes blanches

en: No white lists currently created
fr: Aucune liste blanche actuellement créée

en: White lists
fr: Listes blanches

en: You can use this setting to show photos only from certain users in your feed. Just enter the usernames here which you want to show. Separate multiple usernames using commas.
fr: Vous pouvez utiliser ce réglage pour afficher uniquement les photos de certains utilisateurs dans votre flux. Entrez simplement ici les noms d’utilisateur que vous souhaitez afficher. Séparez plusieurs noms d’utilisateur avec une virgule.

en: Separate usernames using commas
fr: Séparer les noms d’utilisateur avec une virgule

en: Only show posts by these users
fr: Afficher uniquement les publications de ces utilisateurs

en: <b>Visual Moderation Mode</b><br />This adds a button to each feed that will allow you to hide posts, block users, and create white lists from the front end using a visual interface. Visit <a href='https://smashballoon.com/guide-to-moderation-mode/?utm_campaign=instagram-free&utm_source=settings&utm_medium=moderationmode' target='_blank'>this page</a> for details
fr: <b>En mode modération visuelle</b><br />Cela ajoute un bouton à chaque flux qui vous permettra de masquer des publications, de bloquer des utilisateurs et de créer des listes autorisées depuis le début en utilisant une interface visuelle. Visitez <a href='https://smashballoon.com/guide-to-moderation-mode/?utm_campaign=instagram-free&utm_source=settings&utm_medium=moderationmode' target='_blank'>this page</a> pour plus de détails

en: Moderation Type
fr: Type de Modération

en: Moderation
fr: Modération

en: You can use this setting to only show photos which contain certain words or hashtags in the caption. For example, adding <code>sheep, cow, dog</code> will show any photos which contain either the word sheep, cow, or dog. Separate multiple words or hashtags using commas.
fr: Vous pouvez utiliser ce paramètre pour afficher uniquement les photos qui contiennent certains mots ou hashtags dans la légende. Par exemple, l’ajout de moutons <code>sheep, cow, dog</code>  montrera toutes les photos qui contiennent soit le mot mouton, vache, ou un chien. Séparez plusieurs mots ou hashtags en utilisant des virgules.

en: Show photos containing these words or hashtags
fr: Afficher des photos contenant ces mots ou hashtags

en: You can use this setting to remove photos which contain certain words or hashtags in the caption. Separate multiple words or hashtags using commas.
fr: Vous pouvez utiliser ce réglage pour retirer des photos qui contiennent certains mots ou hashtags dans la légende. Séparez les mots ou hashtags en utilisant des virgules.

en: Separate words/hashtags using commas
fr: Séparez les mots/hashtags avec une virgule

en: Remove photos containing these words or hashtags
fr: Supprimer les photos contenant ces mots ou hashtags

en: Post Filtering
fr: Filtrage des publications

en: Show the Follow button
fr: Afficher le bouton Suivre

en: Button Text
fr: Texte bouton

en: Button Text Color
fr: Couleur du texte

en: Button Background Color
fr: Couleur d’arrière plan du bouton

en: Show the 'Load More' button
fr: Afficher le bouton charger plus

en: This is the maximum number of comments that will be shown in the lightbox. If there are more comments available than the number set, only the latest comments will be shown
fr: Ceci est le nombre maximum de commentaires qui sera affiché dans la visionneuse. S‘il y a plus de commentaires disponibles que le nombre fixé, uniquement les derniers commentaires seront affichés

en: Max number of latest comments.
fr: Nombre maximum de derniers commentaires.

en: Number of Comments
fr: Nombre de commentaires

en: This will remove the cached comments saved in the database
fr: Cela supprimera les commentaires mis en cache enregistrés dans la base de données

en: Show Comments in Lightbox
fr: Afficher les commentaires dans une visionneuse

en: Lightbox Comments
fr: Visionneuse de commentaires

en: Icon Size
fr: Taille de l’Icone

en: Icon Color
fr: Couleur de l’iicône

en: Show Icons
fr: Afficher les icônes

en: Likes &amp; Comments
fr: J’aimes et commentaires

en: Inherit from theme
fr: Hérité de la présentation du site

en: Text Size
fr: Corps du texte

en: Text Color
fr: Couleur du texte

en: The number of characters of text to display in the caption. An elipsis link will be added to allow the user to reveal more text if desired.
fr: Le nombre de caractères de texte à afficher dans la légende. Un lien de points de suspension sera ajouté pour permettre à l’utilisateur de révéler plus de texte s’il le souhaite.

en: Maximum Text Length
fr: Longueur de texte maximale

en: Show Caption
fr: Afficher la légende

en: This only applies when displaying photos from a User ID
fr: Cela s‘applique uniquement à l‘affichage de photos à partir d‘un ID utilisateur

en: Show Number of Followers
fr: Afficher le nombre de Followers

en: Boxed
fr: Encadré

en: Header Style
fr: Style d’entête

en: Header Text Color
fr: Couleur du texte de l’en-tête

en: Show Bio Text
fr: Afficher le texte de biographie

en: Show Feed Header
fr: Afficher l’en-tête  du flux

en: miliseconds
fr: millisecondes

en: Interval Time
fr: Intervalle de temps

en: Enable Autoplay
fr: Activer la lecture auto

en: Show Pagination
fr: Afficher la pagination

en: Show Navigation Arrows
fr: Afficher les flèches de navigation

en: Enable this setting to create a carousel slider out of your photos.
fr: Activer ce réglage pour créer un diaporama de carrousel à partir de vos photos.

en: Enable Carousel
fr: Activer le carrousel

en: Like/Comment Icons
fr: Icônes de j’aime/commentaire

en: Caption
fr: Légende

en: Location
fr: Localisation

en: Instagram Icon/Link
fr: Icône/lien Instagram

en: Expand Icon
fr: Développer l‘icône

en: Username
fr: Nom d’utilisateur

en: Information to display
fr: Informations à afficher

en: Hover Text Color
fr: Couleur du texte au survol

en: Hover Background Color
fr: Couleur d’arrière-plan au survol

en: Photo Hover Style
fr: Style de survol de photo

en: Checking this box will change the link for each post to any url included in the caption for that Instagram post. The lightbox will be disabled. Visit <a href='https://smashballoon.com/make-a-shoppable-feed?utm_campaign=instagram-free&utm_source=settings&utm_medium=shoppable'>this link</a> to learn how this works.
fr: En cochant cette case, le lien de chaque publication sera remplacé par n’importe quelle URL incluse dans la légende de cette publication Instagram. La visionneuse sera désactivée. Visiter <a href=’https://smashballoon.com/make-a-shoppable-feed?utm_campaign=instagram-free&utm_source=settings&utm_medium=shoppable’>ce lien</a> pour savoir comment cela fonctionne.

en: What will this do?
fr: Qu’est-ce que cela va faire ?

en: Link Posts to URL in Caption (Shoppable feed)
fr: Lier les publications à l’URL dans la légende (flux de boutique)

en: Enable Pop-up Lightbox
fr: Activer la visionneuse

en: Videos only
fr: Vidéos uniquement

en: Photos only
fr: Photos uniquement

en: All
fr: Tout

en: Media Type to Display
fr: Type de média à afficher

en: Upgrade to Pro to enable these settings
fr: Mettre à niveau vers PRO pour activer ces réglages

en: Auto-detect means that the plugin automatically sets the image resolution based on the size of your feed.
fr: La détection automatique signifie que l’extension définit automatiquement la résolution de l’image en fonction de la taille de votre flux.

en: What does Auto-detect mean?
fr: Que signifie la détection automatique ?

en: Full size (640x640)
fr: Taille réelle (640x640)

en: Thumbnail (150x150)
fr: Miniature (150x150)

en: Auto-detect (recommended)
fr: Détection automatique (recommandé)

en: Image Resolution
fr: Résolution de l’image

en: Random
fr: Aléatoire

en: Newest to oldest
fr: Du plus récent au plus ancien

en: Sort Photos By
fr: Trier les photos par

en: By default on mobile devices the layout automatically changes to use fewer columns. Checking this setting disables the mobile layout.
fr: Par défaut sur les appareils mobiles, la disposition change automatiquement pour utiliser moins de colonnes. Si coché, ce réglage désactive la disposition mobile.

en: Disable mobile layout
fr: Désactiver la mise en page mobile

en: Padding around Images
fr: Marge interne des images

en: Number of Columns
fr: Nombre de colonnes

en: Number of Photos
fr: Nombre de photos

en: Background Color
fr: Couleur d’arrière-plan

en: Height of Feed
fr: Hauteur du flux

en: If you set a width on the feed then this will be used on mobile as well as desktop. Check this setting to set the feed width to be 100% on mobile so that it is responsive.
fr: Si vous définissez une largeur sur le flux, ce sera utilisé sur mobile ainsi que le bureau. Vérifiez ce paramètre pour régler la largeur d’alimentation à 100% on mobile afin qu’il soit réactif.

en: Set to be 100% width on mobile?
fr: Définir sur une largeur de 100 % sur mobile ?

en: Width of Feed
fr: Largeur du flux

en: Custom JavaScript
fr: JavaScript personnalisé

en: Custom CSS
fr: CSS personnalisé

en: 'Follow' Button
fr: Bouton « Suivre »

en: 'Load More' Button
fr: Bouton « Charger plus »

en: Header
fr: En-tête

en: Layout
fr: Mise en page

en: General
fr: Général

en: Quick links:
fr: Liens rapides :

en: Next Step: <a href="?page=sb-instagram-feed&tab=customize">Customize your Feed</a>
fr: Étape suivante : <a href="?page=sb-instagram-feed&tab=customize">Personnalisez votre flux</a>

en: When navigating your site, if your theme uses Ajax to load content into your pages (meaning your page doesn't refresh) then check this setting. If you're not sure then please check with the theme author.
fr: Lorsque vous naviguez sur votre site, si votre thème utilise Ajax pour charger du contenu dans vos pages (ce qui signifie que votre page ne s’actualise pas), vérifiez ce réglage. Si vous n’êtes pas sûr, veuillez vérifier avec l’auteur du thème.

en: Are you using an Ajax powered theme?
fr: Utilisez-vous un thème propulsé par Ajax ?

en: When removing the plugin your settings are automatically erased. Checking this box will prevent any settings from being deleted. This means that you can uninstall and reinstall the plugin without losing your settings.
fr: En retirant l’extension, vos réglages sont automatiquement effacés. Cocher cette case empêchera la suppression de tous les réglages. Cela signifie que vous pouvez désinstaller et réinstaller l’extension sans perdre vos réglages.

en: What does this mean?
fr: Qu’est-ce que cela veut dire ?

en: Yes
fr: Oui

en: Preserve settings when plugin is removed
fr: Conserver les réglages lorsque l’extension est supprimée

en: Separate multiple hashtags using commas
fr: Séparer les hashtags par des virgules

en: Display posts from a specific hashtag instead of from a user
fr: Afficher les publications d’un hashtag spécifique au lieu d’un utilisateur

en: Hashtag:
fr: Hashtag :

en: What is this?
fr: Qu’est-ce que c’est ?

en: Access Token
fr: Jeton d’accès

en: Button not working?
fr: Le bouton ne fonctionne pas ?

en: Configure
fr: Configurer

en: Support
fr: Assistance

en: 3. Display Your Feed
fr: 3. Afficher votre flux

en: 2. Customize
fr: 2. Personnaliser

en: 1. Configure
fr: 1. Configurer

en: Settings saved.
fr: Réglages enregistrés.

en: Follow on Instagram
fr: Suivre sur Instagram

en: Load More...
fr: Afficher plus...

en: Settings
fr: Réglages

en: Instagram Feed
fr: Flux Instagram
